Probiotonik – napój probiotyczny o walorach izotonicznych / Probiotonic - probiotic drink with isotonic qualities

Opis w języku polskim

Description in English

Dyscyplina / Discipline

Technologia żywności i żywienia

Food and nutrition technology

Promotor / Supervisor

dr hab. inż. Grzegorz Zaguła, prof. UR
gzagula@ur.edu.pl

Assoc. Prof. Grzegorz Zaguła, PhD
gzagula@ur.edu.pl

Tytuł tematu badawczego / Title of the research topic

Probiotonik – napój probiotyczny o walorach izotonicznych

Probiotonic - probiotic drink with isotonic qualities

Opis tematu badawczego / Description of the research topic

Tematyka dotyczy formulacji napoju izotonicznego, produkowanego na bazie fermentowanych cytrusów, bogaty w bakterie kwasu mlekowego, mający w bazie "głowie" sok NFC będący źródłem wysoko przyswajanych naturalnych cukrów owocowych, a także funkcjonalnie wysycony ekstraktami ziołowymi zapewniającymi naturalne źródło polifenoli, olejków eterycznych oraz związków siarkowych. Dzięki zastosowanie bazy fermentowanej, spełniona zostanie jest funkcjonalność napoju na poziomie dostarczania naturalnych bakterii kwasu mlekowego. Kiszone owoce posiadają w swoim składzie kluczowe dla zdrowia witaminy o silnym działaniu antyoksydacyjnym (witamina A, E i C), komplet cennych minerałów – wapń, żelazo, potas, magnez, cynk, fosfor i sód, witaminy z grupy B, beta-karoten, a także błonnik pokarmowy. Spożywanie soku z kiszonych owoców natomiast prowadzi do odbudowy mikroflory jelitowej i poprawie funkcjonowania układu immunologicznego. Dodatkowo główną funkcjonalnością tworzonego napoju PROBIOTONIK będzie jego zoptymalizowana osmolalność. W założeniu więc jest to napój funkcjonalny, które dzięki osmolalności zbliżonej do osmolalności płynów ustrojowych człowieka pozwalają na optymalne nawodnienie organizmu wraz z transportem cennych substancji odżywczych. Według zaleceń UE, aby napój pełnił funkcje izotoniczne jego osmolalność powinna się mieścić w przedziale od 270 do 330 mOsm/kg. Ich spożycie jest rekomendowane szczególnie osobom aktywnym fizycznie, w celu uzupełnienia płynów i elektrolitów utraconych wraz z potem podczas wysiłku fizycznego.

The subject is the formulation of an isotonic beverage, produced on the basis of fermented citrus, rich in lactic acid bacteria, having in the base "head" NFC juice as a source of highly assimilated natural fruit sugars, and functionally saturated with herbal extracts providing a natural source of polyphenols, essential oils and sulfur compounds. Thanks to the use of a fermented base, the functionality of the drink at the level of providing natural lactic acid bacteria will be add. Pickled fruits have in their composition key vitamins with strong antioxidant effect (vitamin A, E and C), a set of valuable minerals - calcium, iron, potassium, magnesium, zinc, phosphorus and sodium, B vitamins, beta-carotene, as well as dietary fiber. Consumption of pickled fruit juice, on the other hand, leads to restoration of intestinal microflora and improvement of immune system function. In addition, the main functionality of the created PROBIOTONIK drink will be its optimized osmolality. Thus, the assumption is that it is a functional beverage, which, thanks to osmolality close to the osmolality of human body fluids, allow optimal hydration of the body along with the transport of valuable nutrients. According to EU recommendations, in order for a beverage to perform isotonic functions, its osmolality should be between 270 and 330 mOsm/kg. Their consumption is recommended especially for physically active people, in order to replenish fluids and electrolytes lost with sweat during physical activity.

Słowa klucze / Keywords

Napoje funkcjonalne, izotoniczność, osmolalność, fermentacja, LAB

Functional beverages, isotonicity, osmolality, fermentation, LAB

Oczekiwane kompetencje/umiejętności od kandydata na doktoranta / Expected competences/skills from the candidate for a PhD student

Student kierunków technologia żywności i żywienie, dietetyka, biotechnologia lub pokrewne. Umiejętność pracy w laboratorium, znajomość technik pomiarowych w tym spektralnych, znajomość technik fermentacyjnych. Komunikatywność, pracowitość i dociekliwość naukowa, znajomość języka angielskiego pozwalająca na swobodna parce z tekstem obcojęzycznym. Doświadczenie w pisaniu artykułów naukowych lub popularnonaukowych.

Student majoring in food technology and nutrition, dietetics, biotechnology or related field. Ability to work in a laboratory, knowledge of measurement techniques including spectral, knowledge of fermentation techniques. Communicative, hardworking and scientifically inquisitive, knowledge of English to parse foreign language text with ease. Experience in writing scientific or popular science articles.