Organizacja szkoleń dla doktorantów i pobytu zagranicznych gości w UR/Organization of training for PhD students and stay of foreign guests at UR

03.01.2024 r.

Tryb i zasady udziału w zadaniu opisano szczegółowo w § 6 i § 7 Regulaminu uczestnictwa w działaniach finansowanych ze środków Projektu „UR an international PhD student” (decyzja Dyrektora NAWA nr BPI/STE/2023/1/00001/DEC/01 z dnia 19.10.2023 r.) zgodnie z założeniami Programu STER NAWA – umiędzynarodowienie szkół doktorskich

Jednostka realizująca projekt: Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Rzeszowskim

Jednostka kształcenia doktoranta/ki: Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Rzeszowskim

Zadanie polega na:

• zorganizowaniu pobytu 6 zagranicznych gości, w tym: profesorów wizytujących lub promotorów i/lub promotorów pomocniczych lub innych osób prowadzących zajęcia dydaktyczne lub wykłady gościnne prowadzone w językach obcych w Szkole Doktorskiej UR dla doktorantów,
  • zorganizowaniu dla doktorantów Szkoły Doktorskiej UR cyklu zajęć w łącznym wymiarze 180 godzin w cyklu trzyletnim, o charakterze warsztatów z zakresu doskonalenia specjalistycznych kompetencji w ramach dyscypliny naukowej lub artystycznej (finansowaniu podlega 60 godzin zajęć rocznie).

Środki finansowe z Projektu na realizację zadania obejmują:

1. pokrycie kosztów podróży i utrzymania zagranicznych gości (czas pobytu zagranicznego gościa wynosi od 1 do 4 tygodni; wnioskująca o finansowanie pobytu zagranicznego gościa rada naukowa dyscypliny zobligowana jest do zapewnienia gościowi zagranicznemu pokoju do pracy oraz konsultacji naukowych na czas pobytu. Każdy z gości zagranicznych zobowiązany jest do przygotowania minimum jednego otwartego wykładu oraz prowadzenie regularnych zajęć z doktorantami Szkoły Doktorskiej UR w ramach zadań opisanych w pkt. 2 i/lub 3 poniżej):
    • rok 2024 – 2 zagranicznych gości; maksymalna kwota dofinansowania 13 350,00 PLN/osobę (ogółem 26 700,00 PLN),
    • rok 2025 – 2 zagranicznych gości; maksymalna kwota dofinansowania 13 350,00 PLN/osobę (ogółem 26 700,00 PLN),
    • rok 2026 – 2 zagranicznych gości; maksymalna kwota dofinansowania 13 350,00 PLN/osobę (ogółem 26 700,00 PLN).
  2. koszty wynagrodzeń dla promotorów lub promotorów pomocniczych oraz innych osób prowadzących zajęcia dydaktyczne dla doktorantów lub wykłady gościnne prowadzone w językach obcych w ramach Projektu według stawki 600 PLN brutto za jedną godzinę zajęć:
    • rok 2024 – 60 godzin zajęć; maksymalna kwota dofinansowania 36 000,00 PLN,
    • rok 2025 – 60 godzin zajęć; maksymalna kwota dofinansowania 36 000,00 PLN,
    • rok 2026 – 60 godzin zajęć; maksymalna kwota dofinansowania 36 000,00 PLN.
  3. koszty organizacji warsztatów podnoszących kompetencje doktorantów Szkoły Doktorskiej UR obejmujące przygotowanie autorskich materiałów szkoleniowych w wersji elektronicznej, oryginalnych prezentacji multimedialnych lub innych pomocy dydaktycznych, które uzna osoba prowadząca zajęcia za konieczne i które będą jej autorskim pomysłem. Koszt jednostkowy nie może przekroczyć kwoty 17 100 PLN. Przygotowane materiały będą udostępniane na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej UR w formie otwartego dostępu dla wszystkich zainteresowanych:
    • rok 2024 – 2 działania; maksymalna kwota dofinansowania 17 100,00 PLN/osobę (ogółem 34 200,00 PLN),
    • rok 2025 – 2 działania; maksymalna kwota dofinansowania 17 100,00 PLN/osobę (ogółem 34 200,00 PLN),
    • rok 2026 – 1 działanie; maksymalna kwota dofinansowania 17 100,00 PLN/osobę (ogółem 17 100,00 PLN).

Zgłaszanie kandydatur: kandydatury osób do prowadzenia zajęć w ramach zadania zgłaszane są przez rady naukowe dyscyplin za pomocą formularza stanowiącego załącznik nr 3 do Regulaminu

Przyznanie finansowania: decyzje w sprawie wyboru osób do prowadzenia zajęć w ramach zadania podejmuje Rada Szkoły Doktorskiej UR, po przedstawieniu kandydatur przez Dyrektora Szkoły Doktorskiej UR na posiedzeniu Rady Szkoły Doktorskiej UR, z zastrzeżeniem, że pierwszeństwo w rekrutacji mają promotorzy zagraniczni aktualnie sprawujący opiekę naukową nad doktorantem

Kryteriami doboru kadry zagranicznej są:

• kompetencje naukowe i/lub artystyczne posiadane przez osoby wskazane przez rady naukowe dyscyplin,
  • aktualne zapotrzebowanie na kadrę kształcącą w Szkole Doktorskiej UR zgłoszone przez radę naukową dyscypliny, wynikające z aktualnie realizowanych problemów badawczych doktorantów w obrębie wnioskującej dyscypliny naukowej/artystycznej.