Położnictwo
Poziom i forma studiów: studia I stopnia stacjonarne
Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów pierwszego stopnia uzyskując tytuł licencjata, posiada szczegółową wiedzę i umiejętności z zakresu położnictwa, neonatologii ginekologii i ginekologii onkologicznej oraz pokrewnych nauk o zdrowiu i nauk medycznych, a także znajomość etyki zawodowej i przepisów prawa dotyczących wykonywania zawodu położnej. Uzyskany tytuł potwierdza umiejętności wykonania świadczeń zdrowotnych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej, położnicy i noworodka i kobiety chorej ginekologicznie.
Absolwent przygotowany jest do działań w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej, onkologiczno-położniczej i uroginekologicznej nad kobietą (przedkoncepcyjnej, prenatalnej, perinatalnej, klimakterium i senium), podejmowania koniecznych działań w sytuacjach nagłych oraz prowadzenia działalności edukacyjno-zdrowotnej. Jest uprawniony do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, niezbędne do kontynuacji leczenia w ramach realizacji zleceń lekarskich i aktualnych przepisów prawa.
Perspektywy zawodowe:
Po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, absolwent może podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w lecznictwie zamkniętym, specjalistycznej ambulatoryjnej i podstawowej opiece zdrowotnej lub może prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług medyczno-pielęgniarskich.
Poziom i forma studiów: studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
Sylwetka absolwenta:
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu położnictwa i nauk medycznych, pozwalające na świadczenie profesjonalnej opieki zdrowotnej i zarządzanie nią, szerzenie promocji i edukacji zdrowotnej, podejmowanie działań w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej, krytyczne myślenie, rozwój praktyki położniczej i badań naukowych. Potrafi określać standardy profesjonalnej opieki położniczej, rozwiązywać problemy zawodowe, związane z podejmowaniem decyzji w sytuacjach trudnych wynikających z posiadanych uprawnień zawodowych, ze specyfiki wykonywanych czynności zawodowych i warunków ich realizacji.
Perspektywy zawodowe:
Absolwent jest przygotowany do pracy z indywidualnym pacjentem, jego rodziną w warunkach zamieszkania oraz grupą pacjentów w placówkach ochrony zdrowia i opieki społecznej, a w szczególności w publicznych i niepublicznych zakładach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Magister położnictwa posiada uprawnienia do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej usług medyczno-położniczych, poradnictwa w zakresie profilaktyki i edukacji medycznej, świadczenia opieki specjalistycznej w zakresie leczenia ran, a także do pracy w jednostkach organizacyjnych udzielających świadczeń związanych z ochroną zdrowia i opieką zdrowotną, w zależności od rodzaju uzyskanych dodatkowych kwalifikacji zawodowych. Ukończone studia dają możliwość podjęcia zatrudnienia w administracji państwowej i samorządowej, w ośrodkach naukowo-badawczych oraz na wszystkich poziomach kształcenia i doskonalenia zawodowego położnych, po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).