Szansa na bliskie poznanie języka polskiego. Nowy podręcznik dla obcokrajowców

Z przyjemnością informujemy, że w listopadzie bieżącego roku ujrzał światło dzienne podręcznik do nauki języka polskiego dla cudzoziemców, zatytułowany "Język polski - blisko, coraz bliżej". Inicjatywa ta zrealizowana została dzięki wsparciu finansowemu programu NAWA "Promocja Języka Polskiego" i stanowi rezultat projektu o nazwie "Język polski - blisko, coraz bliżej". Naszym głównym celem było stworzenie materiału edukacyjnego z myślą o naszych studentach, uczestnikach kursów przygotowawczych do rozpoczęcia studiów w Polsce, a także o studentach z Ukrainy, którzy podjęli naukę języka polskiego jako obcego.

Podręcznik ten, dostępny do pobrania na stronie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej [link], został specjalnie opracowany z myślą o ukraińskojęzycznych studentach. Skierowany jest zarówno do osób, dla których język polski stanowi narzędzie studiów w Polsce, jak i do tych, dla których jest językiem obcym zdobywanym podczas nauki na Ukrainie. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu "Promocja Języka Polskiego".

Dr Małgorzata Kułakowska, dyrektorka Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego podkreśla ogromne doświadczenie osób zaangażowanych w realizację tego projektu.

Nasz zespół, składający się z doświadczonych lektorek języka polskiego związanych zarówno z Centrum Polonijnym Uniwersytetu Rzeszowskiego, jak i z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu im. Ogijenki w Kamieńcu Podolskim, ma na swoim koncie lata prowadzenia lektoratów języka polskiego jako obcego. To dzięki tej wiedzy dobrze znamy potrzeby naszych studentów. Struktura podręcznika odzwierciedla nowe tendencje w glottodydaktyce polonistycznej, dostosowując treści i metody nauczania do konkretnego grona odbiorców.

Materiały dydaktyczne zawarte w podręczniku zostały opracowane z myślą o nauce z lektorem na poziomie B1–B1+ według Europejskiego Standardu Opanowania Języka Polskiego. Składa się on z trzynastu rozdziałów wprowadzających nowe zagadnienia oraz rozdziału powtórkowego. Każdy z rozdziałów, dostosowany do młodych odbiorców, może obejmować jedną lub kilka lekcji. Tematyka poszczególnych rozdziałów, opracowana na podstawie wieloletniego doświadczenia oraz ankiet przeprowadzonych wśród studentów, obejmuje zarówno kwestie ogólne, jak i realia życia studenckiego.

Podręcznik oferuje autentyczne teksty pochodzące z różnych źródeł, takie jak wywiady, artykuły prasowe czy fragmenty książek, ułatwiające zrozumienie języka polskiego. W każdym podrozdziale znajdują się ćwiczenia leksykalne, rozwijające sprawności językowe (czytanie, mówienie, pisanie i słuchanie) oraz wprowadzające nowe elementy gramatyki i leksyki. Dodatkowo, na końcu każdego rozdziału, umieszczony został "Słowniczek trudniejszych wyrazów", który podaje polskie znaczenia trudnych wyrazów oraz ich ukraińskie odpowiedniki.

Podczas tworzenia podręcznika kierowaliśmy się również postaciami młodych osób z Ukrainy i Polski, które pełnią rolę przewodników w różnych aspektach nauki języka polskiego. Anastazja, Olga, Natalia, Igor, Władek, i Tomek dzielą się informacjami dotyczącymi zasad języka polskiego, zarówno gramatyki, ortografii jak i leksyki. Mamy nadzieję, że nasz podręcznik będzie cennym narzędziem wspomagającym Czytelników w zdobywaniu kolejnych etapów znajomości języka polskiego.

• Marzena Bąk-Korzeniowska,
• Barbara Januszkiewicz,
• Agnieszka Kopacka,
• Anna Kupiszewska,