MALARSTWO - wystawa Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych
Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego

ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy

MALARSTWO - Wystawa Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego

23 maja 2023, godz. 13:00

Galeria Instytutu Sztuk Pięknych im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego
Rzeszów, al. mjr. W. Kopisto 2a

Plakat wystawy Malarstwo

Twórczość artystów związanych z Zakładem Malarstwa, inspirowana wielością wątków wizualnych i kulturowych bazuje na obszarze indywidualnych doświadczeń wynikłych z różnic pokoleniowych poszczególnych malarzy, przebytej edukacji artystycznej i związków środowiskowych, które nierzadko inicjują i ukierunkowują warsztatowe, formalne i wyrazowe poszukiwania. Mogą one wzbogacać i ograniczać; mogą nadawać rozpoznawalne, charakterystyczne cechy stylistyczne, jak i więzić w formalnych schematach. Przy pewnej znajomości polskiej sztuki współczesnej można w prezentowanych pracach prześledzić te zależności, gdyż kultura i sztuka jest wielopoziomowym obszarem dialogu. Niemniej oglądając obrazy tych twórców, skupiając się na ich bezpośrednim przesłaniu i wyrazowej sile, wyłapiemy inspiracje źródłowe, konstytutywne dla każdego z nich, gdyż wytyczające esencję ich malarstwa, a tym samym, ukazujące autentyczność ich postawy.

Tadeusz Boruta

Obecnie w Zakładzie Malarstwa jest zatrudnionych 11 nauczycieli akademickich (artystów) na etatach naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych: 7 profesorów i 4 doktorów zatrudnionych na stanowisku adiunkta:

• dr hab. Jacek Balicki, prof. UR
  • zw. dr hab. Tadeusz Boruta
  • dr hab. Małgorzata Drozd-Witek, prof. UR
  • dr hab. Antoni Nikiel, prof. UR
  • dr hab. Marek Olszyński, prof. UR
  • dr hab. Marek Pokrywka, prof. UR
  • dr hab. Jarosław Sankowski, prof. UR
  • dr Katarzyna Cwynar
  • dr Magdalena Cywicka
  • dr Łukasz Gil
  • dr Piotr Woroniec

Wszyscy są aktywnymi artystami malarzami, ale nie brakuje wśród nich także grafików warsztatowych, jak i artystów multimedialnych. Nierzadko artyści ci sięgają po różne dyscypliny sztuki w poszukiwaniu środków wyrazu, które korelowałyby z ekspresją ich osobowości. Chociaż zdecydowana większość pedagogów z Zakładu Malarstwa wykłada na kierunku Sztuki wizualne, ucząc malarstwa i rysunku, to niektórzy z nich, z racji swej wszechstronności, prowadzą zajęcia na kierunku Grafika.