PRZESTRZEŃ BRYŁA INSPIRACJA - wystawa prac obecnych i byłych Pedagogów rzeźby i form przestrzennych

SŁOWO  WSTĘPNE

Celem niniejszej wystawy jest zaprezentowanie społeczności Instytutu Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu ( studentom i pracownikom) fragmentów twórczości każdego pedagoga, nauczyciela rzeźby, czy form przestrzennych. Zdaję sobie sprawę, iż każdy z nas na wystawie indywidualnej wykorzystałby przestrzeń galerii w pełni, lecz terminarz wystaw pozwala tylko na wystawę zbiorową. Stąd ilość prac każdego pedagoga jest niewielka. Fakt ten nie oznacza jednak, że nie można zaznajomić się ze źródłami inspiracji każdego z twórców, z ich zainteresowaniami, fascynacjami i sposobem obrazowania świata przez pryzmat ich  osobowości twórczej. Formuła pokazu obejmuje także prace byłych pedagogów - emerytów, z którymi można nawiązać kontakt oraz prace tych, którzy przedwcześnie odeszli od nas na zawsze. Nie jest to jakieś podsumowanie, spojrzenie wstecz i chwila refleksji. Jest to w większości pokaz prac powstałych stosunkowo niedawno, a więc współcześnie. Nie wszystkie dokonania artystyczne pedagogów nadają się do prezentacji w przestrzeni galeryjnej, dlatego dzisiaj prezentujemy prace  kameralne, które są zawsze bliższe twórcy niż dzieła monumentalne. Jestem przekonany, iż kontakt z pracami i ich twórcami dostarczy Państwu głębokich doznań estetycznych i przyjemności obcowania ze sztuką każdego z nas.

dr hab. Józef Jerzy Kierski, prof. UR
   Kierownik Zakładu Rysunku i Kształtowania Przestrzeni