XI Kazimierska Pleneriada Uczelni Artystycznych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą 23 października zakończyła się trwająca dziesięć dni XI Kazimierska Pleneriada Uczelni Artystycznych zorganizowana przez warszawską „Fundację Galerii STALOWA”.

Jest to coroczna międzyuczelniana impreza plenerowa w czasie ,której spotykają się studenci oraz nauczyciele akademiccy uczelni i wydziałów artystycznych z różnych regionów Polski. W tym roku Uniwersytet Rzeszowski reprezentowały studentki i studenci Instytutu Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych byli to: Patryk Brzezicki, Klaudia Durał, Natalia Guz, Jarosław Rokita, Aneta Mierzwa i Aleksandra Noga . Opiekę dydaktyczną sprawowali nad nimi dr hab. Jacek Balicki profesor UR oraz doktor Piotr Woroniec. W plenerze uczestniczyli również przedstawiciele Akademii Sztuk Pieknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Na plenerze oprócz malowania obrazów i spacerów po okolicy, studenci każdego wieczoru mieli okazję posłuchać wystąpień seminaryjnych kadry dydaktycznej oraz wziąć udział w dyskusji.

Pod koniec Pleneriady ,przed wernisażem, który odbył się w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego, mieszczącym się w pięknie odnowionym XVI wiecznym spichlerzu ,nadszedł czas na wyłonienie zwycięzców bo plener miał również charakter międzyuczelnianej rywalizacji . O zwycięstwie decydowały głosy uczestników, organizatora oraz zaproszonych do komisji konkursowej gości.

Jury w tajnym głosowaniu przyznało nagrody indywidualne oraz wyróżnienia, zaś suma punktów zdobytych przez studentów decydowała o kolejności miejsc w klasyfikacji uczelnianej.

I Miejsce zajęła Pani Aleksandra Noga z Uniwersytetu Rzeszowskiego , drugie miejsce jury przyznano Panu Wojciechowi Reszce z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ,III miejsce zajęli ex aequo Pani Aneta Mierzwa oraz Pan Patryk Brzezicki, oboje z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ponadto spośród 4 wyróżnień przyznanych przez jury ,dwa również przypadły naszym studentkom , Pani Klaudii Durał oraz Pani Natalii Guz.

Reprezentanci Uniwersytetu Rzeszowskiego w ogólnej klasyfikacji zajęli pierwsze miejsce zdobywając łącznie 120 punktów, przed Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach z 58 punktami oraz Akademią Sztuk Pieknych w Gdańsku z 47 punktami.

Wystawę poplenerową w wyżej wspominanej placówce Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy ulicy Puławskiej 54 można zwiedzać do końca 2022 roku. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom XI Pleneriady.

Nowe pleneriada.jpg [544.34 KB]