Linguistic Patronite – nowy projekt na Lingwistyce stosowanej

Linguistic Patronite to inicjatywa, skierowana do lokalnych szkół średnich, która ma na celu promowanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu lingwistyki stosowanej oraz zaznajomienie uczniów z meandrami pracy tłumacza. Inicjatorkami i koordynatorkami projektu są dr Iwona Szwed i dr Judyta Pawliszko z Katedry Lingwistyki Stosowanej.

Projekt zapoczątkowały pod koniec maja br. warsztaty z uczniami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, przygotowane przez studentów z Koła Naukowego POLIGLOCI pod kierunkiem dr Iwony Szwed. Podczas spotkania uczniowie zostali wprowadzeni w świat tłumaczeń symultanicznych. Po bacznej obserwacji pracy studentów jako tłumaczy ustnych w kabinach, licealiści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności językowych oraz opanowania technik obsługi paneli tłumaczeniowych i odbiorników. Część uczniów zdecydowała się samodzielnie wypróbować swoich sił w kabinach, tłumacząc teksty z języka angielskiego lub niemieckiego na język polski. Było to trudne zadanie, ponieważ wymagało jednoczesnego słuchania i mówienia, co jest charakterystyczne dla tego typu tłumaczeń. Pomimo trudności, po kilku próbach niektórzy z uczestników odkryli w sobie prawdziwe talenty językowe.

Następnie, pod opieką studentów z Koła POLIGLOCI, licealiści mieli okazję przetestować swoje umiejętności tłumaczeniowe podczas oprowadzania po kampusie Uniwersytetu Rzeszowskiego przy użyciu specjalistycznego sprzętu, tzw. “tourguidów”. Uwieńczeniem pracowitych warsztatów było spotkanie w auli KULI w budynku A0, gdzie licealiści mogli zapoznać się z prezentacją dotyczącą działań Koła POLIGLOCI, przygotowaną przez studentkę 3 roku S1 Lingwistyki Stosowanej, Julię Rozmus. Po prezentacji nastąpiła sesja pytań i odpowiedzi, podczas której uczestnicy mogli wymieniać doświadczenia i prowadzić wspólną rozmowę.

W przygotowaniu i przeprowadzeniu warsztatów wzięli udział studentki i studenci z Koła POLIGLOCI: Bartosz Dzwolak, Julia Rozmus, Magdalena Okoń, Maria Fila, Mateusz Ryba, Michał Wilk oraz Wiktoria Ziajkiewicz.

W połowie lipca podpisano umowę o współpracy pomiędzy I LO w Jarosławiu a UR, która umożliwi kontynuację podobnych warsztatów, wykładów gościnnych i współpracę Liceum z Katedrą Lingwistyki Stosowanej oraz Kołem POLIGLOCI, służącą popularyzacji wiedzy lingwistycznej w ramach projektu Linguistic Patronite. Współpraca ta zakłada prowadzenie przedsięwzięć również z innymi szkołami średnimi regionu Podkarpacia.