Studenci KNH Milena Rzońca i Jakub Spólnik laureatami konkursu grantowego DziałajMY

Milena Rzońca - studentka dwóch kierunków na UR – Lingwistyki stosowanej oraz Kulturoznawstwa oraz Jakub Spólnik – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UR zostali laureatami konkursu grantowego DziałajMY realizowanego przez Rzeszowski Inkubator Kultury. Przygotowana przez naszych studentów wystawa kolaży „Zbliżenia” prezentowana była w dniach 12-22.06.2023 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury oraz w Rzeszowskich Piwnicach.

Kilka słów o wystawie od jej Autorów:
Kolaż już w samej swojej istocie jest wyjątkową techniką artystyczną, ponieważ składa się z wielu często pozornie niepasujących do siebie elementów. Swój początek miał niemal osiemset lat temu w Japonii, jednak we współczesnym znaczeniu rozpropagowali go przedstawiciele kubizmu - Georges Braque i Pablo Picasso. Technikę tę wykorzystywali później m.in. futuryści, surrealiści czy dadaiści. Umożliwia ona ze względu na mnogość elementów ukazanie głębi oraz szeregu podtekstów stojących za dziełem. Według Pavela Zouboka kolaż to: "technika chyba najlepiej ze wszystkich reprezentująca rozwój sztuki przez ostatnie stulecie". Tak i nasze prace łączą w sobie elementy różnych kultur, czasu i formy. Sięgają od antyku po współczesność, od wielkich miast po leśne ostępy, tak, aby Zbliżenia dotknęły każdego z nas.

Serdecznie gratulujemy laureatom, tym bardziej, że obydwoje są aktywnymi członkami kół naukowych (Milena – Koła Młodych Lingwistów „POLIGLOCI”, Klubu Dziennikarzy Studenckich, Radia Feniks oraz Koła Kulturoznawców Aktura, a Jakub – Klubu Dziennikarzy Studenckich, Radia Feniks, Telewizji Studenckiej StudentURa oraz Koła Kulturoznawców Aktura) oraz laureatami nagród Dziekana KNH, a także (współ)realizatorami inicjatyw wolontariackich. Życzymy dalszych sukcesów!