Studenckie Koło Naukowe Edytorów wydało premierową książkę zatytułowaną "Powołani do twórczości"

Student kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Dawid Micał, redaktor Magazynu Dziennikarzy Studenckich Nowy Akapit zapytał zainteresowanych o szczegóły. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Autor artykułu: Dawid Micał

Powołani do twórczości to unikalny tomik, który łączy ze sobą epikę oraz lirykę. Publikacja jest czymś więcej niż zwykłym zbiorem wierszy czy opowiadań. To wyraz pasji nie tylko do kreowania treści literackich, ale również do pracy nad tworzeniem książek. Teksty opublikowane na łamach książki Powołani do twórczości są autorstwa debiutujących pisarzy, jak i tych, którzy zdobyli osiągnięcia literackie. Wśród nich są m.in. studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jednak największa zasługa leży po stronie członków studenckiego Koła Naukowego Edytorów pod opieką dr Anny Dworak.

Pomysł na stworzenie tomiku zrodził się w trakcie spotkań Koła Naukowego Edytorów. Początkujący korektorzy postanowili spróbować swoich sił w wydawniczym świecie i wydali swoją pierwszą książkę. Z pewnością jest to oryginalna forma działalności koła naukowego. Poprzez takie projekty, studenci mogą zdobywać cenną praktykę, dzięki której jeszcze lepiej będzie im się odnaleźć w zawodzie w przyszłości.

Dzięki pracy nad książką studenci mogą w praktyce przećwiczyć to, czego uczą się na zajęciach z zakresu edytorstwa (i nie tylko). Mam wrażenie, że kiedy mamy jasno wytyczony cel, to bardziej jesteśmy zmotywowani do pracy. Poza tym wszyscy wiemy, że dziś na rynku pracy, nie tylko zresztą wydawniczym, poszukuje się ludzi, którzy mają jakieś doświadczenie praktyczne, a nie tylko wiedzę teoretyczną. Mam nadzieję, że doświadczenie, które studenci zdobyli podczas przygotowywania tomu Powołani do twórczości, pozwoli im kiedyś łatwiej odnaleźć się w wydawniczym świecie – stwierdza dr Anna Dworak, opiekunka koła.

Prace rozpoczęły się od poszukiwania autorów, którzy byliby chętni do opublikowania swoich tekstów. Następnie był jeszcze długi etap wybierania, tworzenia koncepcji całej książki i oczywiście typowe prace redakcyjne i korektorskie, skład itp. W zbiorze każdy znajdzie coś dla siebie. W trosce o fanów fantastyki, o osoby twardo stąpające po ziemi oraz o wrażliwe dusze, twórcy wyselekcjonowali utwory poruszające różnorodną tematykę. Czytając tomik, można puścić wodze fantazji, zastanowić się nad ludzką egzystencją lub uronić kilka łez.

Myślę, że praca nad książką jest czymś wartym doświadczenia. Czytanie i uczenie się na zajęciach o procesach wydawniczych, błędach ortograficznych czy błędach składu jest ważne, ale rzeczywisty kontakt z nimi i wykorzystywanie tego w praktyce jest znacznie ciekawsze. Dodatkowo praca w Kole z wieloma osobami, które studiują edytorstwo bądź interesują się nim, jest wyjątkowe – opinie i dyskusje z nimi nad różnego rodzaju problemami związanymi z korektą czy redakcją są naprawdę istotne, bo nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje. Możemy uczyć się od siebie, ale też dzielić się posiadaną już wiedzą – mówi Kinga Dmitroca, przewodnicząca Koła Naukowego Edytorów.

W zbiorze można znaleźć teksty takich autorów jak: Oliwia Kopacz, Karolina Niedźwiedzka, Martyna Lorynowicz, Wojciech Kulawski, Zuzanna Mielnikiewicz, Olga Sobkowicz, Weronika Obrzut, Alicja Orszewska, Katarzyna Rygalik, Maria Gryglewska, Daria Stańko, Daria Łukaszewska, Paulina Wróblewska oraz Natasza Wielgus. Niektórzy twórcy książki odpowiedzialni są także za korekty tekstów naszego studenckiego magazynu Nowy Akapit.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym chciałabym wspomnieć. Praca w wydawnictwie to nie tylko praca korektora czy redaktora tekstu, równie dobrze można pracować jako redaktor inicjujący (czyli poszukujący książek, odpowiadający za pomysły), składacz, projektant okładek czy promotor książki. Tutaj studenci mają możliwość przetestowania tych ról, sprawdzenia, która z nich najlepiej im odpowiada. Obserwuję studentów od mniej więcej roku i już widzę, że są osoby, które bardzo dobrze sprawdziły się w składzie tekstu, inni w korekcie, poszukiwaniu autorów, a jeszcze inni mają świetne pomysły promocyjne itd.– dodaje dr Anna Dworak.

Koła naukowe to przede wszystkim przełożenie zdobytej na zajęciach wiedzy teoretycznej w praktykę. Czas studiów mija diametralnie inaczej, jeśli studenci mogą rozwijać swoje pasje w odpowiednich dla siebie kołach, organizacjach czy stowarzyszeniach. Członkostwo w kole naukowym to także nowe znajomości i relacje, które mogą okazać się bardzo cenne dla rozwoju.

Skład Powołanych do twórczości był moją pierwszą znaczącą próbą odnalezienia się w świecie typografii. Cały proces, mimo że wymagający i czasochłonny, uważam za bardzo rozwijający. W trakcie pracy napotkałem się na różne trudności, przy których rozwiązaniu niezwykle pomocne były rady udzielone mi przez opiekunkę naszego Koła – dr Annę Dworak. Osobiście jestem zadowolony z formy, jaką przybrała nasza publikacja, oraz z tego, że mogłem w tym bezpośrednio uczestniczyć– mówi Hubert Kaczor, członek koła odpowiedzialny za skład i łamanie publikacji.

Koło Naukowe Edytorów zaprasza także na wieczorek autorski, na którym zostanie zaprezentowana pierwsza publikacja. Na spotkaniu pojawią się zarówno twórcy książki, jak i autorzy zawartych w niej wierszy oraz opowiadań. Wieczorek będzie idealną okazją do wysłuchania utworów oraz porozmawiania z autorami i twórcami książki, a także nabycia samej publikacji. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego o godz.: 18:00Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.

Redaktorzy inicjująco-prowadzący: Jagoda Błazik, Ewelina Buczek, Marcin Czarnota, Kinga Dmitroca, Magdalena Halik, Agnieszka Inglot, Hubert Kaczor, Wiktoria Kut, Łucja Matysiak, Wiktoria Mierzwa, Sebastian Orszulak, Zuzanna Oślizło, Emilia Paściak, Eliza Piotrowska, Aneta Rumak, Aleksandra Siry, Daria Stańko, Bartłomiej Śliż.