Stopień doktora habilitowanego dla Pana dr. Rafała Raka w Instytucie Nauk Fizycznych

Niezmiernie miło nam poinformować Państwa o pierwszej habilitacji w Instytucie Nauk Fizycznych. Rada Naukowa Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego w dniu 16 maja 2024 r. podjęła uchwałę w sprawie nadania dr. Rafałowi Rakowi stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki fizyczne, na podstawie osiągnięcia naukowego pt. Ilościowe aspekty wybranych układów złożonych.

Działalność naukowa dr hab. Rafała Raka związana jest z fizyką układów złożonych. W swojej działalności podejmuje problemy o znaczącej randze naukowej, ważne dla rozwoju i lepszego zrozumienia zachowań szeroko rozumianych systemów złożonych. Zagadnienia będące treścią jego publikacji wpisują się w jedno z centralnych zagadnień współczesnej fizyki jakim jest opis, badanie i modelowanie powszechnie występujących w Naturze struktur złożonych. Do tego celu autor używa i rozwija koncepcje wywodzące się z teorii procesów stochastycznych, dynamiki nieliniowej oraz teorii sieci złożonych. Stosowalność tych koncepcji jest na tyle uniwersalna, że stosuje się je nie tylko na gruncie nauk fizycznych ale także w ilościowej ekonomii, naukach społecznych czy neurologii. Jest on współautorem 24 pozycji publikacyjnych i aktywnym uczestnikiem w konferencjach naukowych (krajowych i międzynarodowych). Popularność i dużą wagę naukową potwierdza relatywnie duża liczba cytowań jego prac wynosząca na dzień dzisiejszy: wg Scopus: 605, wg Google Scholar 835 i indeks H=13. Warto podkreślić, że dr hab. Rafał Rak jest pierwszym fizykiem, który w Uniwersytecie Rzeszowskim uzyskał tytuł zawodowy magistra, stopień doktora i stopień doktora habilitowanego.