Debata nt. przyszłości podkarpackich lasów, pod kierunkiem dr hab. inż. Tomasza Dudka, prof. UR

W dniu 30.09.2023 w pałacu Szaszkiewiczów w Rzemieniu odbyła się debata nt. Przyszłości podkarpackich lasów, którą poprowadził kierownik Zakładu Agroekologii i Użytkowania Lasu, dr hab. inż. prof. UR Tomasz Dudek. W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, Ligii Ochrony Przyrody, PGL Lasów Państwowych, Polskiego Związku Łowieckiego; poseł na sejm RP, samorządowcy, nauczyciele i uczniowie Technikum Leśnego w Rzeszowie (Miłocin), Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu; pracownicy i studenci: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uczelni Państwowej w Sanoku, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Celem spotkania, była wymiana poglądów i dyskusja na temat stanu obecnego i przyszłości lasów w kontekście szans i zagrożeń wynikających ze strategii rozwoju gospodarczego UE dotyczącej ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, zapisanych w Europejskim Zielonym Ładzie.

Prof. UR Tomasz Dudek zaznaczył, że nie da się ignorować problemów jakie niosą zmiany klimatu, jednak o sposobach radzenia sobie z nimi powinniśmy rozmawiać z mniejszą dozą emocji, a większą racjonalnych argumentów. Do tego jednak konieczna jest poprawa edukacji ekologicznej.

Uczestnicy debaty zwrócili uwagę, że cel polityki UE związany z ochroną środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, poprzez EZŁ – wyłączenie z użytkowania min. 10% powierzchni lasów (szacuje się, że mogłoby to być ponad 20%), nie zostanie osiągnięty. Jednocześnie podkreślili aspekt społeczny wyłączenia z użytkowania tak dużej powierzchni lasów, podkreślając, że u podstawy ich stanowiska nie stoi brak dbałości o środowisko i klimat, ale troska o dobro wspólne całego społeczeństwa, a zwłaszcza o miejsca pracy dla setek tysięcy osób zatrudnionych w sektorze leśno-drzewnym i nieograniczoną dostępność lasów państwowych z wszystkimi świadczeniami ekosystemowymi.

Spotkanie zakończyło się wspólnie wypracowanym stanowiskiem, które uczestnicy debaty przekazali odpowiednim organom, mając nadzieję, że zostanie uwzględnione w strategii leśnej państwa.