Kurs "Farming with nature" - współpraca z holenderskim Uniwersytetem HAS

Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, we współpracy z holenderskim, rolniczym uniwersytetem HAS (Zielona Akademia) od 31 maja b.r. prowadzi pilotażowe zajęcia terenowe w ramach kursu pt. "Farming with nature" (rolnictwo we współpracy z przyrodą).

Polsko-holenderska współpraca ma na celu dostarczenie studentom - przyszłym rolnikom i badaczom inspiracji na rzecz lepszego powiązania działalności rolnej (agronomii, wypasu, agroleśnictwa, przetwórstwa spożywczego, itp.) z lokalnymi warunkami przyrodniczymi, ekologicznymi i miejscowym krajobrazem.

Położenie Uniwersytetu Rzeszowskiego umożliwia kontakt i współpracę z rolnikami reprezentującymi bardzo szerokie spektrum modeli rolnictwa: od konwencjonalnego (intensywnego, porównywalnego z modelem holenderskim) po pozostałości tradycyjnego, wielofunkcyjnego, samowystarczalnego małego gospodarstwa.

W ramach kursu zaplanowano odwiedzenie kilku, bardzo różnych, gospodarstw rolnych. Pierwsza część obejmuje gospodarstwa na terenie Podkarpacia: niewielkie, tradycyjne w Beskidzie Niskim, przedsiębiorstwo wdrażające koncepcję rolnictwa "obiegu zamkniętego" ("Chmielnik-Zdrój"), konwencjonalną hodowlę bydła mlecznego oraz intensywne upraw zbożowe, buraka cukrowego, oraz uprawy tytoniu.

Druga część, obejmująca swoim zakresem gospodarstwa położone na Podlasiu rozpocznie się 3 lipca. Studenci, wraz z kadrą oraz przedstawicielami UR odwiedzą gospodarstwa tradycyjne, oraz gospodarstwo pasieczne. Zwiedzanie okolic Puszczy Białowieskiej będzie dla gości z Niderlandów okazją do zapoznania się z historycznymi formami wielorakiego rolno-leśnego wykorzystania krajobrazu dawnej królewskiej Puszczy.

W kursie, po stronie kadry Uniwersytetu Rzeszowskiego uczestniczą dr hab. inż. prof. UR Andrzej Bobiec, dr inż. arch. kraj. Agata Gajdek, dr inż. arch. Anna Sołtysik, dr Karol Skrobacz oraz mgr inż. Tomasz Lachowski (doktorant).