Prof. dr hab. Joanna Kostecka powołana do Zespołu Zadaniowego ds. Obszarów Wiejskich

Pani prof. dr hab. Joanna Kostecka została powołana przez Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN na członka Zespołu Zadaniowego ds. Obszarów Wiejskich na kadencję 2023-2026.

W dniu 12 czerwca bieżącego roku, na pierwszym w nowej kadencji (2023-2026) posiedzeniu Komitetu KPZK PAN w Warszawie, w Pałacu Staszica, pani prof. dr hab. Joanna Kostecka została członkiem Zespołu zadaniowego ds. Obszarów Wiejskich.

Wcześniej Pani Profesor reprezentowała Uniwersytet Rzeszowski jako członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w zespole problemowym ds. Zrównoważonego Rozwoju 2007-2010 i 2011-2014; następnie zespole zadaniowym ds. Obszarów Wiejskich i Krajobrazu w kadencjach: 2015-2018 i 2019-2022.

Na spotkaniu dyskutowano plany działania na przyszłość. Wśród istotnych tematów i zadań Zespołu, w centrum zainteresowań KPZK, powinny znaleźć się m.in.: transformacja energetyczna, adaptacja do zmian klimatu, zmiany demograficzne, wojna w Ukrainie. Podkreślano, że w gospodarowaniu przestrzenią bardzo ważne są szeroko pojęte zagadnienia środowiskowe i powinny być one obecne ujęte w pracach i działaniach wszystkich zespołów.

Zespół nowej kadencji liczy 22 członków, reprezentujących 16 podmiotów: Uczelnie Wyższe, Fundacje i Instytuty Badawcze.

Warto zaznaczyć, że Pani Profesor piastuje także funkcję Prezeski Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej w kadencji (2016-2022) i (2022-2026).