Relacja z V konferencji naukowej "Perspektywy dla Odnawialnych Źródeł Energii i Gospodarki Odpadami"

W dniu 21 listopada 2023 odbyła się V  Konferencja Naukowa (w tym II Międzynarodowa) – Perspektywy dla Odnawialnych Źródeł Energii i Gospodarki Odpadami. Ze względu na uczestników zewnętrznych, konferencja została zorganizowana w sposób hybrydowy (częściowo na platformie zoom), przez Studenckie Koło Naukowe Zrównoważonego Rozwoju wspierane przez Zakład Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami, Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej, firmę Metkom Sp. z o. o. oraz University of Central Lancashire. Konferencja cieszyła się zainteresowaniem ze strony studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Staszica w Krakowie, Politechniki Warszawskiej oraz zaprzyjaźnionej uczelni angielskiej – University of Central Lancashire w Preston. Konferencję otworzyła Pani Dyrektor INROiKŚ,  prof. dr hab. Jadwiga Stanek-Tarkowska.

Pani prof. dr hab. Joanna Kostecka przywitała gości zagranicznych i poprowadziła I sesję w języku angielskim. Prof. dr hab. Joanna Kostecka wygłosiła wykład pt. „All hands on deck; let's save the planet” a następnie zaprosiła do wysłuchania wystąpienia pracownika naukowego z Uniwersytetu w Preston - dr Kevina R. Butt – „Sustainable crop production from marginal agroecosystems: A case study from the Isle of Rum, Scotland”. Po obu wykładach studenci mieli szansę zadawania pytań, z czego korzystali. Pani profesor Kostecka poprowadziła dyskusję z prelegentem w języku angielskim, co zapewne jest bardzo ważne dla umiędzynarodawiania funkcjonowania uczelni i wprowadzania studentów do wspólnych działań na poziomie międzynarodowym. Słuchacze zgromadzeni na konferencji wysłuchali obu prezentacji w języku angielskim, a zadając pytania ćwiczyli nie tylko znajomość języka ale także odwagę, która jest zawsze potrzebna na początku praktycznej aktywności w różnych przedsięwzięciach.

W trakcie sesji II, uczestnicy konferencji wysłuchali kilku wykładów przedstawionych przez specjalistów ochrony środowiska w  dziedzinie odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami (Menadżer ds. ochrony środowiska  Aleksander Walas – firma Metkom pt. „Inwestycje w technologie GOZ na przykładzie firmy Metkom;  dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński –  pt. „Woda a energetyka w obliczu wyzwań i realizacji celów zrównoważonego rozwoju”; dr hab. Teresa Noga, prof. UR – pt. ”Glony a nowoczesne technologie”).

W kolejnej sesji naukowej prowadzonej przez pracowników Zakładu Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami - dr hab. Mariolę Garczyńską, prof. UR; dr hab. Grzegorza Pączkę  oraz dr Annę Mazur-Pączkę, studenci oraz doktoranci zaprezentowali wyniki swoich badań w postaci 12 wystąpień. Jak w poprzednich latach, ta część konferencji przyniosła satysfakcję organizatorom i uczestnikom, którzy byli bardzo dobrze przygotowani i prezentowali bardzo ciekawe i ważne badania w tematyce konferencji.  Najlepsze referaty studentów zostały nagrodzone przez jury (I nagrodę otrzymał student Agroleśnictwa – Dariusz Kaniuczak, II nagrodę otrzymali studenci OZEiGO – Marcin Fiedur oraz Radosław Kwarciany).

Wybrane artykuły pokonferencyjne, po pozytywnym ich zrecenzowaniu, zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym Polish Journal for Sustainable Development (czasopismo dostępne pod linkiem http://pol-j-sust-dev.ur.edu.pl/).

Bardzo serdecznie dziękujemy firmie METKOM sp. z o.o. za sponsoring przerwy w obradach a pani mgr Annie Wieczorek, mgr inż. Katarzynie Szupernak-Wierzbińskiej oraz panu mgr Piotrowi Maciocha za pomoc w przygotowaniu i sprawnej obsłudze konferencji stacjonarnej i w łączności on line.

Do zobaczenia na kolejnej konferencji?