Habilitacja dra Mateusza Mołonia w Instytucie Biologii

Niezmiernie miło nam poinformować Państwa o nowej habilitacji w Instytucie Biologii. Rada Naukowa Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego w dniu 16 czerwca 2023 r. podjęła uchwałę w sprawie nadania dr. Mateuszowi Mołoniowi stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne, na podstawie aktywności naukowej oraz osiągnięcia naukowego, pt. Czynniki determinujące proces starzenia się w układzie modelowym drożdży pączkujących Saccharomyces cerevisiae.

Pan dr hab. Mateusz Mołoń jest pracownikiem naukowo-badawczym Instytutu Biologii, Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego działalność naukowa skoncentrowana jest głównie na szeroko rozumianej biogerontologii. Głównymi modelami badawczymi są drożdże Saccharomyces cerevisiae. Prowadzi również badania na innych modelach w tym Drosophila melanogaster, a do układów badawczych za niedługo dołączą również linie komórkowe. Pan dr hab. Mateusz Mołoń jest autorem i współautorem 34 artykułów opublikowanych w czasopismach indeksowanych w JCR, o łącznym współczynniku IF = 146.343, a także współautorem 5 prac popularnonaukowych. W swoim dorobku dr hab. Mateusz Mołoń ma również współautorstwo patentu oraz autorstwo rozdziału w Encyclopedia of Biomedical Gerontology. Jak do tej pory był promotorem 1 pracy inżynierskiej, 13 licencjackich i 12 magisterskich. Dwukrotnie pełnił funkcję promotora pomocniczego w rozprawach doktorskich. Współredagował monografię o zasięgu ogólnopolskim oraz czterokrotnie pełnił funkcję edytora gościnnego w wydaniach specjalnych czasopism: Cells, Pharmaceuticals oraz Frontiers in Bioscience-Landmark. Dr hab. Mateusz Mołoń jest również popularyzatorem nauki. W Uniwersytecie Rzeszowskim obecnie pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Klas Akademickich i Uniwersyteckiego Portalu Wiedzy oraz koordynatora Nocy Biologów. Warto podkreślić, że dr hab. Mateusz Mołoń jest pierwszym biologiem, który w Uniwersytecie Rzeszowskim uzyskał tytuł zawodowy magistra, stopień doktora i stopień doktora habilitowanego.