Warsztaty laboratoryjne z biologii dla uczniów

W dniu 9 października 2021 r. Instytut Biologii i Biotechnologii gościł uczniów Zespołu Szkół im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie w ramach współpracy między Powiatem Lubaczowskim a Uniwersytetem Rzeszowskim, w związku z organizacją warsztatów laboratoryjnych z biologii w ramach realizacji projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego „Wzrost jakości kształcenia ogólnego w szkołach Powiatu Lubaczowskiego”. Zajęcia z zakresu biologii eksperymentalnej i biologii środowiskowej przeprowadzili dr hab. Grzegorz Chrzanowski, prof. UR; dr inż. Roman Maślanka; dr Mateusz Wolanin oraz mgr Magdalena Wójcik.  Na warsztatach uczniowie poznali, jak wygląda monitoring mikrocząstek dryfujących w powietrzu, co brać pod uwagę w trakcie rozpoznawania drzew i krzewów nagozalążkowych, czym jest fluorescencja i dlaczego jest przydatna w badaniach komórki oraz jak oznaczyć substancje zapachowe i barwne roślin. Przyjazd na warsztaty był także doskonałą okazją dla uczniów do zapoznania się z działalnością i funkcjonowaniem naszego Instytutu oraz Uniwersytetu.