Nowa publikacja, której współautorem jest student II roku studiów magisterskich na kierunku Biologia

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zespół badawczy dr hab. Mateusza Mołonia, prof. UR opublikował pracę pt. „Molecular functions of moonlighting proteins in cell metabolic processes” w prestiżowym czasopiśmie BBA Molecular Cell Research (IF=5.1; 140 pkt MNiSW).

Białka działające podwójnie, zwane także jako moonlighting proteins, lub białka księżycowe, to rodzaj białek, które pełnią więcej niż jedną funkcję w organizmach. Koncepcja ta została wprowadzona w latach 80. XX wieku, a od tego czasu stała się istotnym obszarem badań w biologii komórki i biologii molekularnej. Tradycyjnie uważa się, że jedno białko pełni jedną funkcję w organizmach. Jednakże, w przypadku moonlighting proteins, pojedyncze białko może być zaangażowane w różne procesy biologiczne, które wydają się niepowiązane na pierwszy rzut oka. Te różne funkcje mogą obejmować udział w procesach metabolicznych, strukturalnych, regulacyjnych czy interakcji z innymi białkami. Mechanizmy, które leżą u podstaw tego fenotypu, nie są jeszcze w pełni zrozumiane.

Badania nad moonlighting proteins mają istotne znaczenie dla zrozumienia podstawowych procesów biologicznych oraz rozwijania nowych terapii i leków. Zrozumienie tej różnorodności funkcji białek może prowadzić w przyszłości do nowego spojrzenia na mechanizmy chorób.

Pierwszym autorem publikacji jest Pan Przemysław Werelusz, student II roku II stopnia kierunku Biologia, a przy okazji magistrant dr hab. Mateusza Mołonia, prof. UR.
Panie Przemku, serdeczne gratulacje.