Uniwersytet Rzeszowski bierze udział w projekcie "Sustainable protected areas as a key value for human well-being – GREENHEALTH"

Województwo Podkarpackie jest partnerem w projekcie "Sustainable protected areas as a key value for human well-being – GREENHEALTH", który jest realizowany w ramach Programu Interreg Europa 2021-2027.

W projekcie bierze udział 8 partnerów z Europy. Jednostką reprezentującą Polskę jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Celem GREENHEALTH jest wzmocnienie różnorodności biologicznej regionów Unii Europejskiej poprzez poprawę zarządzania europejskimi obszarami chronionym.

Uniwersytet Rzeszowski został włączony do ww. projektu jako interesariusz zewnętrzny na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawicielem Uniwersytetu jest prof. dr hab. Idalia Kasprzyk - Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych.

W dniach 9-10 maja 2023 w Parku Narodowym "Sierra Espuña" (region Murcia) w Hiszpanii odbyło się pierwsze spotkanie robocze, które otworzył Juan María VÁZQUEZ ROJAS - Minister regionalny ds. środowiska, Mar Menor, Nauki i Badań regionu Murcia.

Organizatorami spotkania byli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Regionu Murcja - Francisco SORIANO i Andrés MUÑOZ.

Podczas spotkania omówiono założenia projektu, zasady jego realizacji, cele i oczekiwania. Opracowano plan pracy na następne semestry oraz wskaźniki, jakie należy zrealizować.  Wyjaśniono metodologię identyfikacji dobrych praktyk na poziomie regionalnym i metodykę opracowania analizy regionalnej. Przedstawiono również zasady projetu "Health Park Health People".