Dry January
Styczeń to dla wielu z nas miesiąc nowych postanowień, oprócz zmiany nawyków żywieniowych, czy zwiększenia aktywności ruchowej, ważną opcją jest także ograniczenie stosowania używek. W ideę taką wpisuje się coraz popularniejsza na świecie akcja „Dry January” zachęcająca do całkowitego powstrzymania się od alkoholu w styczniu. Inicjatywa której celem jest zwrócenie uwagi na problem nadużywania alkoholu oraz zachęcenie do sprawdzenia, jak życie wygląda bez niego została rozpoczęta w 2013 roku przez brytyjską organizację charytatywną Alcohol Change UK.
Obecnie akcja „Dry January” ma charakter ogólnoświatowy, a badania pokazują, że uczestnictwo w tej akcji może przynieść długoterminowe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego uczestników.
W wyniku badań w tym przeprowadzonych przez Alcohol Change UK, wykazano, że okres kilkudziesięciodniowego całkowitego odstawienia alkoholu przyczynił się do wielu zauważalnych i utrzymujących się efektów, m.in. obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia poziomu cholesterolu, zmniejszenia poziomu markerów stanu zapalnego, regeneracji i poprawienia funkcji wątroby, regulacji poziomu melatoniny, przywrócenia naturalnego cykl snu (szczególnie odpowiedniej długości fazy REM), zmniejszenia zaburzeń gospodarki hormonalnej. Uczestnicy wyzwania „Dry January” deklarują lepsze samopoczucie, poprawę jakości snu, zwiększenie energii oraz lepszy nastrój. Dodatkowo efektem ekonomicznym inicjatywy jest o zauważalna przez uczestników oszczędność finansowa, której nie byli świadomi.
Bez względu na termin i motywacje, rezygnacja z alkoholu przynosi wiele korzyści zdrowotnych i psychicznych, przekładających się na lepszą jakość życia.
Więcej informacji o akcji i możliwość podjęcia wyzwania na stronie: https://alcoholchange.org.uk/help-and-support/managing-your-drinking/dry-january