Aktualności / News

Pracownicy Instytutu Biotechnologii UR Iwona Rzeszutek, Anna Lewińska, Anna Deręgowska, Maciej Wnuk oraz studentka kierunku biotechnologia Aleksandra Moskal opublikowali pracę naukową w czasopiśmie Biomaterials Advances. Ich najnowsza praca opisuje nowy system dostarczania do komórek nowotworowych raka piersi oraz kostniakomięsaka flawonoidu – kwercetyny przy wykorzystaniu włókien elektroprzędzonych.

Publikacja powstała w ramach badań finansowanych przez NCN z programu OPUS (2021/43/B/NZ7/02129) kierowanego przez dr hab. Macieja Wnuka, prof. UR. Publikacja jest wynikiem współpracy z naukowcami z Sieci Badawczej Łukasiewicza - Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Włókiennictwa, a także Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Narodowym Instytutem Leków oraz Instytutem Inżynierii Materiałowej UR.

Artykuł dostępny jest pod adresem:

Hudecki A, Rzeszutek I, Lewińska A, Warski T, Baranowska-Korczyc A, Wojnarowska-Nowak R, Betlej G, Deręgowska A, Hudecki J, Łyko-Morawska D, Likus W, Moskal A, Krzemiński P, Cieślak M, Kęsik-Brodacka M, Kolano-Burian A, Wnuk M. Electrospun fiber-based micro- and nano-system for delivery of high concentrated quercetin to cancer cells. Biomater Adv. 2023 Aug 9;153:213582. doi: 10.1016/j.bioadv.2023.213582.

UR Institute of Biotechnology researchers Iwona Rzeszutek, Anna Lewinska, Anna Deręgowska, Maciej Wnuk and biotechnology student Aleksandra Moskal have published a scientific paper in the journal Biomaterials Advances. Their latest work describes a new system for delivering the flavonoid quercetin to breast cancer and osteosarcoma tumor cells using electrospun fibers.

The article was published as part of research funded by NCN under the OPUS program (2021/43/B/NZ7/02129) headed by Maciej Wnuk, PhD, Prof. UR. The publication is a result of the collaboration with scientists from the Lukasiewicz Research Network - the Institute of Non-ferrous Metals, the Textile Institute, as well as the Silesian Medical University, the National Institute of Medicines and the UR Institute of Materials Engineering.

The paper is available at: