Aktualności / News

Pracownicy Instytutu Biotechnologii UR współautorami publikacji w Advanced Functional Materials

Pracownicy Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego Anna Lewińska oraz Maciej Wnuk zostali współautorami oryginalnej pracy badawczej opublikowanej w Advanced Functional Materials.

Advanced Functional Materials to jedno z najwyższej klasy czasopism z dziedziny materiałoznawstwa, publikujące badania związane z poprawą właściwości chemicznych i fizycznych materiałów. Dzięki szerokiemu zakresowi i publikowaniu wysokiej jakości badań dotyczących wszystkich aspektów nauki o materiałach skierowane jest ono do naukowców zajmujących się materiałami, chemików, fizyków i inżynierów, a także biologów i badaczy zajmujących się szeroko pojętą biomedycyną.

W publikacji zatytułowanej "Remote Magneto–Thermal Modulation of Reactive Oxygen Species Balance Enhances Tissue Regeneration In Vivo" autorzy zaprezentowali nowe podejście do wykorzystania nanocząstek magnetycznych do stymulowania procesu regeneracji wykorzystując zwierzęcy organizm modelowy Hydra vulgaris. Grupa badawcza pod kierunkiem Dr. Marii Moros z Instituto de Nanociencia y Materiales de Aragón, INMA (CSIC-Universidad de Zaragoza) zaproponowała nowy sposób wykorzystania modulacji równowagi redoks za pomocą nowo wytworzonych nanomateriałów o właściwościach magnetycznych do stymulowania procesów regeneracyjnych in vivo.

W badaniach uczestniczył interdyscyplinarny zespół naukowców z Hiszpanii, Włoch oraz Polski.

G. Tommasini, S. D. Sol-Fernández, A. C. Flavián-Lázaro, A. Lewinska, M. Wnuk, C. Tortiglione, M. Moros, Remote Magneto–Thermal Modulation of Reactive Oxygen Species Balance Enhances Tissue Regeneration In Vivo. Adv. Funct. Mater. 2024, 2405282. https://doi.org/10.1002/adfm.202405282