Procedura sprawdzania zwierząt
- Każdy zakup zwierząt musi być konsultowany z wyznaczonym pracownikiem ICBPiK i/lub z przewodniczącym ds. dobrostanu zwierząt.
- Zwierzęta muszą posiadać dokumentację od dostawcy w postaci:
- certyfikatu zdrowia zwierząt,
- informacji o ilości zwierząt, wieku, płci oraz dokładną charakterystyką szczepu.
- Tylko zwierzęta z kompletem dokumentów będą mogły przebywać na terenie ICBPiK.
- Świadectwo zdrowia:
Transport myszy lub szczurów powinien być wyposażony w świadectwo zdrowia z udokumentowaną historią badań laboratoryjnych z ostatnich 12 miesięcy (lub wynikami z co najmniej trzech ostatnich badań) potwierdzającą nieobecność czynników chorobotwórczych bądź warunkowo chorobotwórczych dla danego gatunku w stadzie macierzystym dla nadesłanej partii zwierząt (brak jakichkolwiek wyników pozytywnych w załączonej historii badań laboratoryjnych populacji macierzystej w ciągu ostatnich 12 miesięcy).
Ponadto dokument powinien zawierać:
- szczegółowy wykaz badanych mikroorganizmów z podziałem na: bakterie, wirusy, mykoplazmy, grzyby, pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne;
- informacje o rodzaju materiału biologicznego, w którym oznaczano dany patogen;
- wykaz metodyk oznaczania patogenów w badanym materiale biologicznym;
- częstotliwość, ilość oraz wiek zwierząt, które poddano badaniu w kierunku identyfikacji konkretnych mikroorganizmów.
PROCEDURA KWARANTANNY ZWIERZĄT
Po sprawdzeniu dokumentacji pochodzącej z ośrodka, z którego sprowadzono zwierzęta, umieszcza się je w specjalnym pokoju kwarantannowym, gdzie podlegają kompleksowej procedurze:
- Odpoczywają po transporcie.
- Aklimatyzują się do nowych warunków środowiskowych.
- Poddawane są kontroli stanu zdrowia.
Badanie stanu zdrowia tych zwierząt przeprowadza też nasz lekarza weterynarii, które polega na: ocenie ogólnej stanu zdrowia zwierzęcia, sprawdzeniu kondycji i wyglądu zwierzęcia, uwzględniając stan skóry i jej wytworów, ocenę dostępnych błon śluzowych oraz sposób zachowania i poruszania się zwierzęcia.
Kwarantanna dla poszczególnych gatunków zwierząt wynosi odpowiednio:
- Mysz – (5-15 dni)
- Szczur – (5-15 dni)
Po odbyciu kwarantanny, zwierzęta zdrowe mogą być wprowadzone za barierę, przez pracowników ICBPiK do pomieszczenia bytowego w części eksperymentalnej.