Co dalej z Lisią Górą?

13 czerwca 2024 r. na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego miało miejsce otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta, studentów, pracowników Uniwersytetu, organizacji pozarządowych oraz władz miasta, mające na celu wypracowanie rekomendacji do działań ochronnych prowadzonych w rezerwacie Lisia Góra w Rzeszowie.

Spotkanie organizowane było przez przedstawicieli Uniwersytetu Rzeszowskiego, sprawującego patronat naukowy nad rezerwatem (potwierdzony umową) oraz Fundację Będzie dziko.

W spotkaniu udział wzięło 27 osób, reprezentujących różne środowiska rzeszowskiej społeczności. Obecny też był wiceprezydent miasta Rzeszowa, pan Krzysztof Stańko oraz radna miasta Rzeszowa, dr Marta Niewczas.

Dr hab. Andrzej Bobiec, prof. UR przedstawił kondycję rezerwatu, odnosząc ją do celu, w jakim rezerwat został  w 1998 r. powołany – ochrony starodrzewu dębowego. Z przedstawionych danych empirycznych (historia rozwoju obecnego drzewostanu, jego struktura wiekowa, pozycja socjalna dębów, stan zdrowotny, jak i poziom odnowienia drzewostanu), jednoznacznie wynika, że dotychczasowy sposób postępowania ochronnego (ochrona bierna) uniemożliwia realizację celu rezerwatu. Biorący udział w dyskusji dr Tomasz Wójcik zwrócił uwagę, że biorąc pod uwagę florę obiektu, znacznie uboższą od flory innych obszarów leśnych w Rzeszowie i okolic, trudno byłoby wskazać na inny, zgody z ustawą cel  ochrony niż zachowanie unikatowego w skali powiatu starego drzewostanu dębowego. Z opinią przedstawicieli Zakładu Ochrony Przyrody i Ekologii Krajobrazu, nie zgodzili się obecni ornitolodzy, dr hab. Ewa Węgrzyn prof. UR oraz dr hab. Konrad Leniowski, prof. UR, przekonujący, że jakakolwiek zmiana dotychczasowego reżimu ochronnego stanowiłaby zagrożenie dla bioróżnorodności obiektu.

W wyniku polemiki zawiązała się intensywna dyskusja nad kierunkiem dalszych działań ochronnych. Wydaje się, że realizacja przyjętego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie w 2023 Planu Ochrony Rezerwatu Lisia Góra, z aktywnym udziałem mieszkańców, mogłaby stanowić bardzo ciekawy element takiego programu.