Kolegium Nauk Przyrodniczych po raz drugi beneficjentem programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości!

Decyzją Ministra Nauki Dariusza Wieczorka interdyscyplinarny zespół naukowców KNP pod kierunkiem Pani Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych prof. dr hab. Idalii Kasprzyk otrzymał środki w wysokości 17 mln złotych na realizację projektu Doskonałe Podkarpacie - Kompleksowe badania środowiska w Uniwersytecie Rzeszowskim na rzecz regionu.

Serdecznie gratulujemy członkom zespołu:
prof. dr hab. Idalii Kasprzyk,
dr Agacie Ćwik,
dr inż. Katarzynie Klusce,
dr hab. Małgorzacie Kus-Liśkiewicz, prof. UR,
dr hab. inż. Ewie Szpyrce, prof.UR.

Nadrzędnym celem projektu Doskonałe Podkarpacie jest podniesienie poziomu działalności naukowej oraz jakości kształcenia oraz wzmocnienie pozycji naukowej Uniwersytetu Rzeszowskiego w kraju i na świecie. Realizacja tego celu zostanie osiągnięta poprzez rozwój interdyscyplinarnych, rozpoznawalnych w świecie badań naukowych w trzech obszarach badawczych:

• Jakość środowiska przyrodniczego - analiza i monitoring zawartości zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych wody, powietrza i gleby determinujących atrakcyjność terenu dla zrównoważonej turystyki,
  • Oddziaływanie czynników środowiskowych analizowanych w obszarze pierwszym na organizmy żywe na podstawie badań na poziomie molekularnym i komórkowym,
  • Usługi ekosystemowe oraz zagrożenia ze strony ekosystemów w odniesieniu do zagadnień krajobrazowych, przestrzennych, zielonej i błękitnej infrastruktury, bioróżnorodności oraz warunków bioklimatycznych jako ważnych uwarunkowań rozwoju turystyki zrównoważonej.

Powiązanie pomiędzy głównymi obszarami badań proponowanych do realizacji w ramach projektu Doskonałe Podkarpacie

Oczekiwane efekty projektu Doskonałe Podkarpacie istotne dla rozwoju regionu