Program Uniwersytetów Morza Bałtyckiego: aktualne inicjatywy adresowane do młodych badaczy

Informujemy, że w ramach Programu Uniwersytetów Morza Bałtyckiego (Baltic University Programme), do którego należy również Uniwersytet Rzeszowski, funkcjonują formy wparcia adresowane do młodych badaczy.

Nagroda za najlepszą pracę doktorską - The BUP PhD Award

premiuje wysokiej jakości badania promujące zrównoważony rozwój w kontekście regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda przyznawana jest w dwóch obszarach badawczych (po jednej nagrodzie dla każdego z obszarów):

• nauki przyrodnicze, technologia i inżynieria
  • nauki społeczne i humanistyczne.

Jest to wyróżnienie przyznawane autorom wybranej pracy doktorskiej obronionej na którejkolwiek z uczelni uczestniczących w BUP. Do konkursu może zostać nominowany każdy autor związany z uniwersytetem uczestniczącym w BUP, który obronił pracę doktorską w ciągu ostatniego roku.

Zwycięzcy otrzymają nagrodę w postaci dyplomu oraz wsparcie w wysokości maksymalnie 1000 EUR na udział w konferencji naukowej lub publikację w recenzowanym czasopiśmie naukowym.

Do Nagrody Doktorskiej BUP 2024 kwalifikowane są prace obronione w 2023 roku, nominowane przez promotora/promotorów pracy.

Nominacje do Nagrody Doktorskiej BUP muszą zawierać:

• CV kandydata
  • dyplom doktorski z podaniem tytułu pracy i daty obrony
  • elektroniczną wersję rozprawy doktorskiej (akceptowana będzie praca napisana w języku angielskim lub dowolnym języku państw członkowskich BUP)
  • list motywacyjny od promotora pracy dyplomowej
  • pięciostronicowe streszczenie pracy dyplomowej w języku angielskim (także w przypadku prac napisanych w języku angielskim), które powinno zawierać:

i. krótki opis badań i głównych wniosków
ii. listę publikacji
iii. opis podejścia interdyscyplinarnego/multidyscyplinarnego
iv. opis nowości i innowacyjności badań
v. odniesienie tematu pracy dyplomowej do zrównoważonego rozwoju w kontekście regionu Morza Bałtyckiego

Termin zgłaszania nominacji: 19 maja 2024.

Więcej informacji na temat nagrody oraz link umożliwiający promotorom nominację doktoratu można znaleźć na stronie: https://www.balticuniv.uu.se/education/phd-training/bup-phd-award/

Grant mobilnościowy dla młodych naukowców – BUP Mobility Grant

Celem Grantu Mobilnościowego BUP jest rozwój i wzmocnienie współpracy pomiędzy młodymi badaczami w regionie Morza Bałtyckiego. Granty mają na celu wsparcie młodych naukowców z uczelni uczestniczących w BUP w ich badaniach nad zrównoważonym rozwojem.

Granty kierowane są do młodych naukowców, czyli badaczy, którzy ukończyli doktorat w ciągu ostatnich 5 lat.

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o sfinansowanie nowych projektów badawczych (w całości lub w części) lub o wkład finansowy do już realizowanych – pod warunkiem, że wnioskodawca przebywa w okresie trwania stypendium mobilnościowego na innej uczelni w regionie Morza Bałtyckiego. Dotacja obejmie podróż i zakwaterowanie, którymi zajmie się Sekretariat Koordynujący BUP w Uppsali.

Do składania aplikacji mogą zgłaszać się kandydaci reprezentujący dowolną dyscyplinę.

Proponowany projekt badawczy musi być bezpośrednio powiązany z obszarem zrównoważonego rozwoju i regionem Morza Bałtyckiego.

Stypendium wynosi maksymalnie 3000 Euro. Sprawozdanie od beneficjentów grantu powinno zostać przesłane do Sekretariatu Koordynującego BUP nie później niż trzy miesiące po zakończeniu okresu stypendium mobilności. Wnioski będą oceniane przez Komitet Naukowy BUP według następujących kryteriów:

• oryginalność: stopień, w jakim proponowany projekt wskazuje na nowe, oryginalne pomysły w zakresie zrównoważonego rozwoju; uchwycenie i rozwój koncepcji zrównoważonego rozwoju w unikalnych i nieoczekiwanych kierunkach.
  • oświadczenie o planie współpracy z uczelnią przyjmującą podczas pobytu w niej w charakterze zaproszonego badacza, a jeśli to konieczne, współpracy także z innymi partnerami w regionie Morza Bałtyckiego.
  • choć interdyscyplinarność nie jest rygorystycznym wymogiem, szczególną uwagę w procesie oceny będą przyciągać projekty uznane za posiadające potencjał przekraczania tradycyjnych granic dyscyplinarnych, a zwłaszcza linii podziału między naukami społecznymi i przyrodniczymi oraz technologią.
  • projekt koncentruje się na regionie Morza Bałtyckiego.

Aplikacja musi zawierać zaproszenie od uczelni przyjmującej oraz krótkie CV kandydata. Okres pobytu na uczelni przyjmującej to minimum jeden miesiąc.

Ostatni dzień składania wniosków: 30 kwietnia 2024 r.

Więcej informacji na temat Grantu Mobilnościowego BUP, kontakt do koordynatorów oraz link do składania aplikacji znajdują się na stronie: https://www.balticuniv.uu.se/education/phd-training/bup-mobility-grant/