„Regiony na Horyzoncie” – czyli marzec z HPK Polska Południowo-Wschodnia

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej rozpoczyna kampanię „Regiony na Horyzoncie”, której celem jest zaprezentowanie bogatej oferty wsparcia świadczonego przez powołaną przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. PR Horyzont Europa sieć sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych. Celem akcji jest pokazanie sukcesów jednostek z danego regionu w pozyskiwaniu grantów oraz zachęcenie lokalnego środowiska do intensyfikacji zaangażowania w największy na świecie program finansujący badania i innowacje – Horyzont Europa (HE).
Bohaterem marca jest HPK Makroregion Polska Południowo-Wschodnia z siedzibą w Krakowie. Jednostka świadczy usługi konsultacyjne i szkoleniowe mające na celu zwiększenie udziału naukowców oraz innowatorów z obszaru województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego w konkursach i projektach finansowanych z Programu Horyzont Europa. Specjalizacją Punktu są granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), aspekty prawne w HE oraz prawa własności intelektualnej.

Horyzont Europa przez pryzmat nauk o życiu

W tym miesiącu zaprezentowane zostaną możliwości, jakie daje Horyzont Europa na przykładzie nauk o życiu. Przez cały marzec HPK Polska Południowo-Wschodnia będzie prezentował realizowane w makroregionie, a finansowane ze środków HE, badania z zakresu nauk o życiu. Ponadto przedstawi kompetencje eksperckie i zakres działalności podmiotów funkcjonujących w obszarze life sciences oraz pokaże osiągnięcia i sylwetki naukowców, którzy odnieśli sukcesy w pozyskiwaniu grantów.
W celu przybliżenia kompleksowej oferty Horyzontu Europa, HPK Polska Południowo-Wschodnia przez cały miesiąc będzie prowadził szkolenia z udziałem praktyków – ekspertów oraz laureatów HE. Będzie to okazja do zapoznania się z założeniami całego programu od podstaw, ale też szansa, aby dowiedzieć się, jak planować karierę naukową z wykorzystaniem instrumentów dostępnych w HE, jak wygląda praca ekspertów oceniających wnioski, w jaki sposób rozwiązywać kwestie związane z prawem własności intelektualnej oraz jakie możliwości dla przedsiębiorców oferuje program Horyzont Europa.
W ramach marcowej kampanii, HPK Polska Południowo-Wschodnia zaplanował cykl ośmiu szkoleń, a 21 marca 2024 r. zaprasza na największe wydarzenie w regionie na temat HE – Dzień Informacyjny Horyzontu Europa – stacjonarnie, w Krakowie, którego tematem przewodnim będą nauki o życiu.

Informacje na temat akcji oraz linki do rejestracji na szkolenia znajdują się na stronie: https://www.kpk.gov.pl/regiony-na-horyzoncie-czyli-marzec-z-hpk-polska-poludniowo-wschodnia

Harmonogram szkoleń