Wizyta dzieci z OSP Ropczyce - Chechły

W miniony czwartek tj. 23 lutego br. mury Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego odwiedzili członkowie Młodzieżowej Drużyny OSP Ropczyce-Chechły.
Młodsi strażacy poznali podstawy zjawisk fizycznych, o których opowiedział Michał Kaczor, a także dowiedzieli się kilku ciekawostek dotyczących trychoskopii przedstawionych przez Aleksandra Machnik. Grupa starsza zwiedziła Pracownię Spektroskopii Molekularnej oraz Pracownię Monitoringu i Detekcji Materiałów Radioaktywnych, których specyfikę przybliżył dzieciom Stanisław Ryzner. Następnie odwiedzili Pracownię Mikroskopii Elektronowej i Preparatyki, gdzie Patrycja Skała oraz Michał Kokoszka opowiedzieli o podstawach mikroskopii elektronowej, a także Pracownię Technologii Pokryć Ochronnych, gdzie dr Grzegorz Wisz przybliżył grupie zasady powstawania i pracy paneli słonecznych.

Wszyscy członkowie drużyny OSP mieli także możliwość spróbowania swoich sił podczas wykonywania prostych doświadczeń fizycznych w salach I Pracowni Fizycznej pod opieką dra Mirosława Łabuza, a dzięki uprzejmości Marty Ruszały i Anny Juś, pracowników Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii zapoznali się z działaniem urządzeń Laboratorium Technologicznego MBE z kontrolą jakości wytwarzanych struktur: SIMS oraz poznania właściwości ciekłego azotu.

Za koordynację wydarzenia oraz oprowadzenie grupy odpowiadała Aleksandra Stasik, a pomysłodawcą była Dominika Rojek, członek OSP Ropczyce-Chechły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za wsparcie!
Zachęcamy również grupy, które byłyby zainteresowane odwiedzeniem Laboratoriów do kontaktu!