Konferencja pt. „Społeczeństwo i gospodarka województwa podkarpackiego w zmieniającej się rzeczywistości”

W ubiegły czwartek, 23 listopada 2023 r., odbyła się konferencja pt. „Społeczeństwo i gospodarka województwa podkarpackiego w zmieniającej się rzeczywistości” zorganizowana przez Regionalne Obserwatorium Terytorialne, znajdujące się w strukturze Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk: rządowego, naukowego, społecznego oraz samorządu terytorialnego województwa podkarpackiego, a także reprezentanci młodego pokolenia (studenci).

Dyskusja poświęcona była uwarunkowaniom gospodarczym i demograficznym funkcjonowania województwa podkarpackiego. W ramach konferencji został podsumowany także projekt Pomocy Technicznej realizowany przez Regionalne Obserwatorium Terytorialne w ramach RPO WP 2014–2020. W konferencji aktywny udział wzięli przedstawiciele Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy zaprezentowali wyniki raportu pn. Przegląd regionalny. Województwo podkarpackie 2022:

• dr hab. Marek Cierpiał-Wolan, prof. UR, Diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej oraz możliwości rozwoju województwa podkarpackiego w zmieniającym się otoczeniu;
  • dr hab. Grzegorz Ślusarz, prof. UR, Przegląd aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie podkarpackim – prezentacja raportu pn. „Przegląd regionalny. Województwo podkarpackie 2022”;
  • dr Małgorzata Wosiek – moderator panelu dyskusyjnego „Determinanty rozwoju regionalnego województwa podkarpackiego. Perspektywa ekonomiczna i społeczna”.

Raport Przegląd regionalny. Województwo podkarpackie 2022 jest kolejnym opracowaniem z serii Przeglądów regionalnych powstających od 2012 r. na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego w Rzeszowie. W 2023 roku badania zostały przeprowadzone przez Zespół pracowników Instytutu Ekonomii i Finansów pod kierownictwem dr hab. Grzegorza Ślusarza, prof. UR (dr hab. Ryszard Kata, prof. UR; dr hab. Marek Cierpiał-Wolan, prof. UR, dr Magdalena Cyrek, dr Małgorzata Wosiek) we współpracy z Urzędem Statystycznym w Rzeszowie.

W raporcie Przegląd regionalny. Województwo podkarpackie 2022 przedstawiono zmiany, jakie zachodziły w strukturze społeczno-ekonomicznej województwa podkarpackiego w 2022 roku na tle lat poprzednich, tj. okresu 2019–2021. Dokonano charakterystyki i oceny głównych czynników kształtujących wzrost gospodarczy oraz rozwój społeczno-ekonomiczny województwa podkarpackiego (czynniki społeczne i demograficzne, czynniki ekonomiczne i usługowe, czynniki instytucjonalne, czynniki przyrodnicze i czynniki infrastrukturalne). Ponadto ważnym wątkiem badań było odniesienie do sytuacji społeczno-gospodarczej regionu w warunkach wojny w Ukrainie wywierającej istotny wpływ na zasoby i procesy społeczno-gospodarcze. Na podstawie przeprowadzonych analiz przygotowano wnioski i rekomendacje, skierowane m.in. dla decydentów regionalnej polityki rozwoju w odniesieniu do zmieniających się uwarunkowań społeczno-gospodarczych województwa.