Konferencja pt. „Współczesna gospodarka- obecne trendy i nowe horyzonty”

W dniu 23 listopada 2023 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim na terenie Kampusu Zalesie odbyła się konferencja pt. „Współczesna gospodarka- obecne trendy i nowe horyzonty” zorganizowana przez Oddział Okręgowy NBP w Rzeszowie we współpracy z Instytutem Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Gości powitał Pan Jerzy Guniewski – Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, następnie głos zabrał JM Rektor UR – prof. dr hab. Sylwester Czopek oraz Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów UR – dr hab. Ryszard Kata, prof. UR, który prowadził pierwszą część konferencji. Drugą część konferencji poprowadziła Pani Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych UR – prof. dr hab. Elżbieta Feret.

Przedmiotem konferencji były współczesne problemy społeczno-gospodarcze, poruszone w dwóch panelach. Wygłoszono następujące referaty:

• Jarosław T. Jakubik, Dyrektor Departamentu Statystyki NBP – Pieniądz i kredyt w gospodarce;
  • Magda Ciżkowicz-Pękała, Zastępca Dyrektora Departamentu Badań i Analiz Ekonomicznych NBP – Sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie a polityka pieniężna;
  • Grzegorz Dobroczek, Zastępca Dyrektora Departamentu Statystyki NBP – Imigranci z Ukrainy w polskiej gospodarce – raport z badań ankietowych NBP;
  • dr hab. Ryszard Kata, prof. UR, Instytut Ekonomii i Finansów UR – Dochody gospodarstw domowych utrzymujących się ze źródeł zarobkowych w Polsce w kontekście dynamiki PKB;
  • dr hab. Marek Cierpiał-Wolan, prof. UR, Urząd Statystyczny w Rzeszowie – Wykorzystanie Big data w statystyce – wyzwania i perspektywy;
  • dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz, prof. UR, Instytut Ekonomii i Finansów UR – Wyzwania rynku pracy w Polsce na tle przemian ogólnoeuropejskich;
  • dr hab. Grzegorz Hajduk, prof. UR, Instytut Ekonomii i Finansów UR – Rozwiązania cyfrowe w zarządzaniu firmami – wybrane aspekty.

Ważną częścią obrad była dyskusja inspirowana przez poszczególne wystąpienia. W konferencji wzięło udział około 150 osób reprezentujących sferę bankowości, biznesu, instytucji publicznych, szkół i uczelni.

Konferencja była kolejnym wydarzeniem organizowanym wspólnie przez Instytut Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowy Banki Polski w ramach wieloletniej współpracy tych instytucji.