Relacja z IX Podkarpackiego Forum Audytu

19 kwietnia 2024 roku w Instytucie Ekonomii i Finansów (Kolegium Nauk Społecznych) Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się kolejne, już IX Podkarpackie Forum Audytu. Jest to cykliczne przedsięwzięcie realizowane w ramach budowania relacji nauki z biznesem, obejmujące organizacje skupiające ekspertów i certyfikowanych profesjonalistów kontroli wewnętrznej. Instytucjami współpracującymi są Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej w Warszawie Sp. z o.o. (PIKW) oraz Stowarzyszenie Certyfikowanych Audytorów i Specjalistów ds. Kontroli Wewnętrznej (CAKW), a także partnerzy merytoryczni (Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu – dr Katarzyna Kruczek oraz R. Kozioł i S. Hady-Głowiak, radcowie prawni). Tegoroczne Forum honorowym patronatem objęli JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek oraz Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Forum rozpoczęła dr Lidia Kaliszczak, z-ca Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów, kierownik studiów podyplomowych Audyt wewnętrzny witając i dziękując znamienitym Gościom i Uczestnikom za przybycie. Tegoroczne Forum Audytu zaszczycili obecnością: JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek,  Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów UR dr hab. Ryszard Kata, prof. UR oraz Audytor UR Bożena Kot. Ze strony PIKW w imieniu Dyrektora Operacyjnego Ireneusza Jabłońskiego słowa powitania przekazał Dariusz Kozłowski, a w imieniu Dyrektora Urzędu Statystycznego w Rzeszowie dr Stanisław Hady-Głowiak. Stowarzyszenie CAKW reprezentował Prezes Leszek Adamski. W kierowanych do Uczestników słowach wskazywali na rolę audytorów we współczesnej gospodarce oraz podkreślali znaczenie przedmiotowej dyskusji między nauką a praktyką. Ponadto przekazali życzenia owocnych obrad w podjętej problematyce Forum, którego tematem przewodnim była „Skuteczność i efektywność audytu wewnętrznego”.

Część panelową Forum poprowadziła mgr Katarzyna Hady-Głowiak, ekspert PIKW w Rzeszowie, zapraszając do wystąpień prelegentów, uznanych specjalistów z zakresu audytu i bezpieczeństwa. Wystąpienia oraz dyskusja obejmowała następujące zagadnienia:

1. Ewolucja audytu wewnętrznego w aspekcie jego efektywności.
  2. Wpływ doktryny na skuteczne funkcjonowanie audytu.
  3. Skuteczność i efektywność kontroli zarządczej w zakresie samooceny.
  4. Kontrola zarządcza jako instrument zarządzania publicznego we Francji.
  5. Efektywna komunikacja w audycie wewnętrznym i jej wpływ na skuteczne realizowanie zadań w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6. Sygnaliści, w kontekście nadchodzącej ustawy.
  7. Techniczne i organizacyjne warunki ustanawiania kanałów przyjmowania zgłoszeń, w aspekcie wymogów Dyrektywy o sygnalistach.
  8. Zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa informacji.
  9. Cyberbezpieczeństwo – aktualne wyzwania i zagrożenia.
  10. Zarządzanie bezpieczeństwem informacji w aspektach cyber-hubów w organizacji.
  11. ,,Kodeks Inspektora Ochrony Danych”.
  12. Weryfikacja zasad przetwarzania danych osobowych podczas obsługi bezpośredniej oraz telefonicznej w banku.

W Forum udział wzięli przedstawiciele nauki, przedsiębiorstw, administracji publicznej, organizacji rządowych i samorządowych, a także Słuchacze i Absolwenci Studiów Podyplomowych Audyt wewnętrzny, realizowanych w Instytucie Ekonomii i Finansów UR.  Tegoroczne Forum zostało zorganizowane przy wydatnej pomocy Działu Kształcenia Podyplomowego oraz Działu Promocji. Za zaangażowanie i pomoc składamy podziękowania!

Lidia Kaliszczak, IEiF UR

Katarzyna Hady-Głowiak, PIKW