Relacja z VII Podkarpackiego Forum Audytu

1 kwietnia 2022 roku w Instytucie Ekonomii i Finansów (Kolegium Nauk Społecznych) Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się VII Podkarpackie Forum Audytu, cykliczne przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Polskim Instytutem Kontroli Wewnętrznej w Warszawie. Jest ono dedykowane do organizacji skupiających ekspertów i certyfikowanych profesjonalistów kontroli wewnętrznej. Tegoroczne Forum honorowym patronatem objęli Wojewoda Podkarpacki oraz Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Partnerami wydarzenia byli także: Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz  Stowarzyszenie Certyfikowanych Audytorów i Specjalistów ds. Kontroli Wewnętrznej. W Forum udział wzięli przedstawiciele nauki, przedsiębiorstw, administracji publicznej, organizacji rządowych i samorządowych, służby zdrowia oraz wymiaru sprawiedliwości.

Słowa powitania do uczestników skierował prof. UR, dr hab. Ryszard Kata - Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów, Ireneusz Jabłoński – członek Zarządu PIKW, dr Katarzyna Kruczek – reprezentująca Stowarzyszenie CAKW oraz dr Marek Cierpiał–Wolan – Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Ideą przewodnią Podkarpackiego Forum było zaprezentowanie dobrych praktyk identyfikujących rolę audytora jako niezależnego eksperta i doradcy w procesie zarządzania organizacją w kontekście współczesnych wyzwań. Wystąpienia prelegentów oraz dyskusja prowadzone były w trzech panelach tematycznych:

1. Naruszenia prawa w organizacji - zasady przeciwdziałania;
  2. Nadużycia, a zapewnienie bezpieczeństwa państwa;

III. Naruszenia w obszarze bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych.

Jak co roku, Forum zaszczycili swoją obecnością uznani specjaliści z zakresu audytu i bezpieczeństwa, między innymi prof. dr hab. inż. Jarosław Wołejszo, dr hab. inż. Damian Mazur, prof. PRz, Sławomir Adamczyk, Piotr Błaszczeć, Stanisław Hady-Głowiak, Robert Płaziak, Dariusz Kozłowski.

Podkarpackie Forum Audytu oraz studia podyplomowe Audyt wewnętrzny prowadzone przez Instytut Ekonomii i Finansów UR we współpracy z Polskim Instytutem Kontroli Wewnętrznej stanowią ofertę umożliwiającą zdobycie i poszerzenie audytorskich kwalifikacji.

Lidia Kaliszczak

z-ca Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów KNS