Relacja z VIII Podkarpackiego Forum Audytu

24 marca 2023 roku w Instytucie Ekonomii i Finansów (Kolegium Nauk Społecznych) Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się kolejne, już VIII Podkarpackie Forum Audytu. Jest to cykliczne przedsięwzięcie realizowane w ramach budowania relacji nauki z biznesem, obejmujące organizacje skupiające ekspertów i certyfikowanych profesjonalistów kontroli wewnętrznej. Instytucjami współpracującymi są Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej w Warszawie Sp. z o.o. (PIKW) oraz Stowarzyszenie Certyfikowanych Audytorów i Specjalistów ds. Kontroli Wewnętrznej (CAKW), a także partnerzy merytoryczni (R. Kozioł i S. Hady-Głowiak, radcowie prawni). Tegoroczne Forum honorowym patronatem objęli JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek, Wojewoda Podkarpacki oraz Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Forum rozpoczęła dr Lidia Kaliszczak, z-ca Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów, witając i dziękując znamienitym Gościom i Uczestnikom za przybycie. Tegoroczne Forum Audytu zaszczycili obecnością: JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek,  Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR oraz Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów UR dr hab. Ryszard Kata, prof. UR. W kierowanych do Uczestników słowach wskazywali na rolę audytorów we współczesnej gospodarce oraz podkreślali znaczenie przedmiotowej dyskusji między nauką a praktyką. Ponadto przekazali życzenia owocnych obrad w podjętej problematyce Forum, którego tematem przewodnim była „Rola compliance w biznesie i sektorze publicznym”.

Część panelową Forum poprowadziła mgr Katarzyna Hady-Głowiak, ekspert PIKW w Rzeszowie, zapraszając do wystąpień prelegentów, uznanych specjalistów z zakresu audytu i bezpieczeństwa. Dyskusja obejmowała trzy bloki tematyczne:

1. Zadania compliance w organizacji,
  2. Compliance w obszarze bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych,
  3. Compliance w praktyce

Wprowadzeniem do dyskusji było wystąpienie Rafała Kozioła, który objaśnił istotę compliance we współczesnych organizacjach wskazując na korzyści implementacji oceny zgodności. W dalszej kolejności w pierwszym panelu udział wzięli: Piotr Chmiel ( Compliance Oficer T-Mobile), Justyna Kronstedt (ekspert PIKW, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Firma Szkoleniowo-Doradcza JAK) oraz płk  rez. Sławomir Adamczyk (Audytor, Lider Centrum Systemów Bezpieczeństwa Sp. z o.o.). Prelegenci poruszali takie tematy jak: zarządzanie ryzykiem braku zgodności, zadania compliance w organizacji oraz prawne i etyczne aspekty compliance. Podczas dyskusji uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy wdrożenie compliance jest obowiązkiem, czy też dobrą wolą kierownika jednostki.

W drugim panelu realizowano tematy związane z compliance w obszarze bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych, tj. compliance w IT, zalety przeprowadzania testów penetracyjnych w organizacji oraz wskazano na rolę Inspektora Ochrony Danych w zapewnieniu zgodności z przepisami o ochronie danych osobowych. Tematy te zostały przedstawione przez praktyków w tym zakresie: dr Stanisława Hady-Głowiaka (radca prawny, Partner KHG Sp. p., wykładowca akademicki, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Urząd Statystyczny w Rzeszowie), Krystiana Antochów (Uniwersytet Rzeszowski), Piotra Błaszczecia (LOCOS) oraz Przemysława Kisałę (IT Bezpieczeństwo).

W trzecim panelu Rafał Hryniewicz (E-nform Sp. z o.o.) swoim wystąpieniem nt. Sygnaliści. Szansa czy zagrożenie dla organizacji? wywołał burzliwą dyskusję, co wskazuje na potrzebę prowadzenia dalszych analiz i badań w tej problematyce.

W Forum udział wzięli przedstawiciele nauki, przedsiębiorstw, administracji publicznej, organizacji rządowych i samorządowych, a także Słuchacze i Absolwenci Studiów Podyplomowych Audyt wewnętrzny, realizowanych w Instytucie Ekonomii i Finansów UR.  Tegoroczne Forum zostało zorganizowane przy wydatnej pomocy Działu Kształcenia Podyplomowego oraz Działu Promocji. Za zaangażowanie i pomoc składamy podziękowania!

Lidia Kaliszczak, IEiF UR
Katarzyna Hady-Głowiak, PIKW