Studia Podyplomowe „Spółdzielczość mieszkaniowa - aspekty ekonomiczno-organizacyjne oraz prawne” I edycja

W dniu 8 lutego 2020 r. w Instytucie Ekonomii i Finansów Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się uroczysta inauguracja I edycji studiów podyplomowych dla liderów spółdzielczości pn.: „Spółdzielczość mieszkaniowa - aspekty ekonomiczno-organizacyjne oraz prawne”.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli: Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych, dr hab. Grzegorz Ślusarz, Prof. UR , Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów, dr hab. Ryszard Kata, prof. URZ-ca Dyrektora Instytutu dr inż. Lidia Kaliszczak oraz Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej dr Jerzy JankowskiPełnomocnik Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie dr hab. Antoni Magdoń, Prof. UR, pracownicy naukowi i studenci Instytutu.

Podczas wystąpienia dr hab. Grzegorz Ślusarz, Prof. UR podziękował słuchaczom za zaufanie i wybór nowej formy kształcenia spółdzielczego jaką oferuje Uniwersytet wspólnie z Krajową Radą Spółdzielczą oraz we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

W swojej wypowiedzi podkreślał znaczenie kapitału ludzkiego dla spółdzielczości, gdzie występuje potrzeba jego budowania oraz umacniania i właśnie w te wyzwania doskonale wpisują się zasady spółdzielcze. Nawiązywał także do historycznie utrwalonych tradycji spółdzielczych w regionie południowo – wschodniej Polski podkreślając tym samym powrót do bogatych korzeni kształcenia spółdzielczego w Rzeszowie, między innymi Wydziału Spółdzielczo – Ekonomicznego SGPiS / SGH.

Z kolei Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego, Prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w swoim wystąpieniu nakreślił idee działalności zarówno Krajowej Rady Spółdzielczej jak i niedawno powstałego Spółdzielczego Instytutu Badawczego w Rzeszowie, mocno akcentował rolę kształcenia liderów z zakresu spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, traktując studia spółdzielcze jako misja do zrealizowania.

Odniósł się również do tradycji spółdzielczych, ponieważ rozpoczynające się w 2020 r. studia są dla polskiej spółdzielczości ważnym wydarzeniem, albowiem 100 lat wcześniej, a dokładnie 29 października 1920 r., uchwalono pierwszą polską ustawę o spółdzielniach, która wywarła znaczący wpływ na ukształtowanie się prawnego modelu spółdzielni w prawie polskim. Przewodniczący poinformował również o organizowanym przez Krajową Radę Spółdzielczą konkursie na najlepszą pracę badawczą z zakresu spółdzielczości. Nagrody w ramach Konkursu są przyznawane w trzech kategoriach:

• za pracę badawczą, prowadzoną przez uczelnie wyższe w ramach projektów badawczych, programów naukowych itp.,
  • za pracę doktorską lub habilitacyjną,
  • za pracę magisterską, licencjacką, inżynierską lub dyplomową.

Przewodniczącym Kapituły konkursowej został Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dwusemestralne studnia podyplomowe zostały opracowane w oparciu o konsultacje z Krajową Radą Spółdzielczą w Warszawie oraz współpracą z Bankiem Pekao S.A. w zakresie identyfikacji potrzeb kadry zarządzającej oraz pracowników spółdzielni mieszkaniowych. Adresowane są do osób pełniących funkcje kierownicze, specjalistów i pracowników spółdzielni mieszkaniowych, pragnących nabyć, pogłębić i uzupełnić  wiedzę i umiejętności w obszarze prawnych, ekonomiczno-organizacyjnych oraz zarządczych aspektów funkcjonowania spółdzielczości mieszkaniowej. Studia adresowane są także do osób – absolwentów studiów wyższych, zwłaszcza kierunków administracyjno-prawnych i ekonomicznych, planujących przyszłe zatrudnienie w spółdzielniach mieszkaniowych.

(mgr Karolina Kozioł)