Teoria i praktyka – międzynarodowa współpraca na rzecz przedsiębiorczości

Studenckie Koło Naukowe Ekonomistów „Interkreator”, działające przy Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizowało w dniu 13 grudnia 2023 r. seminarium pt. „Międzynarodowa współpraca na rzecz przedsiębiorczości – wyzwania i możliwości”.

Seminarium było inicjatywą pracowników Katedry Ekonomii i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, mgra Radosława Pyrka oraz dr hab. Anny Barwińskiej-Małajowicz, prof. UR.

Wydarzenie stanowiło już kolejną odsłonę nawiązanej kilka lat temu współpracy z firmą Danmar Computers oraz Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości z Rzeszowa.

Głównym celem spotkania było omówienie wyzwań oraz możliwości płynących z międzynarodowej przedsiębiorczości i szeroko rozumianej innowacyjności. Pani dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz prof. UR otwierając spotkanie, posłużyła się cytatem Davida Williams’a:

Zanim nie zaczniesz praktyki, teoria jest bezużyteczna. Gdy już praktykujesz, teoria staje się oczywistością. Tym samym zaprosiła wszystkich do aktywnego uczestnictwa w seminarium.

W trakcie seminarium przedstawiciele Danmar Computers i Stowarzyszenia CWEP zaprezentowali ekonomiczne i społeczne aspekty realizowanych projektów. Pan Maciej Markowicz Project Manager z Danmar Computers, przedstawił główne założenia i formy międzynarodowej współpracy na płaszczyźnie zarówno praktycznej, jak i naukowej. Zaprezentowano również całą gamę projektów międzynarodowych, w ramach których mogą współpracować studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci wzięli udział w testowaniu jednej z aplikacji jako rezultatu innowacyjnego projektu. Przybliżono również korzyści płynące z programów wymian studenckich, takich jak Erasmus+, którymi głównie są rozwój w dziedzinie edukacji, szkoleń i sportu.

Seminarium było formą praktycznego połączenia teorii i praktyki biznesowej.

Zarówno organizatorzy seminarium, jak i przedstawiciele otoczenia biznesowego mają nadzieję na kolejne wspólne przedsięwzięcia ukierunkowane na przybliżenie studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego możliwości udziału w projektach międzynarodowych.