Workshop – domestic students

W dniu 18 kwietnia 2024 roku odbyły się warsztaty w ramach międzynarodowego projektu EIUS - European Inclusion of Ukrainian Students.

Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum, w skład którego wchodzą: Univerzita Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja),Uniwersytet Rzeszowski (Polska), Universitatea Ovidius din Constanta (Rumunia) oraz partner wspierający Chernivtsi National University Yuriy Fedkovych (Ukraina).

Celem warsztatów była wymiana doświadczeń w zakresie umiędzynarodowienia społeczności studenckiej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji studentów z Ukrainy. Wydarzenie dotyczyło zarówno obecnych, jak i przyszłych wyzwań związanych z napływem studentów z zagranicy, a zostało zorganizowane przez Zespół Projektowy w składzie: dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz, prof. UR (kierownik projektu), dr Rafał Pitera, mgr Radosław Pyrek i mgr Natalia Kłos, która była moderatorką warsztatów. W spotkaniu wzięli udział studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego narodowości polskiej.

Uczestnicy warsztatów dokonali przeglądu, a następnie analizy najważniejszych aspektów związanych z inkluzją studentów napływających z Ukrainy. Spotkanie rozpoczęło się od ice breaker’ów, które przyczyniły się do wypracowania swobodnej atmosfery oraz integracji studentów. Wykorzystano różne metody i instrumenty pracy warsztatowej, m. in. analizę SWOT. Poszczególne zespoły zidentyfikowały czynniki, które decydują o mocnych i słabych stronach procesu umiędzynarodawiania i integracji studentów różnych narodowości. Uczestnicy warsztatów wskazali również najważniejsze szanse oraz zagrożenia, jakie wiążą się z napływem studentów z zagranicy. Na zakończenie spotkania grupy zaprezentowały wypracowane wnioski. Każdy student otrzymał certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.

Efektem realizacji tej części projektu będzie raport zawierający zidentyfikowane przez studentów wyzwania oraz doświadczenia, dotyczące sposobów i możliwości tworzenia i usprawniania przez społeczność studencką Uniwersytetu Rzeszowskiego bezpiecznego i integracyjnego środowiska dla studentów pochodzących z kraju ogarniętego wojną - Ukrainy.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim Studentom, którzy zaangażowali się w realizację projektu.

Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia, które zgodnie z planowanym harmonogramem odbędą się 9 oraz 16 maja 2024 r.