Jubileusz Pani prof. dr hab. Haliny Zięby-Załuckiej

W roku 2022 Pani Profesor Halina Zięba-Załucka pracująca w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych, Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego obchodziła rocznicę 70-tych urodzin, zaś w roku 2020 45-lecie pracy zawodowej. Oba te jubileusze stanowiły okazję do uhonorowania osoby związanej z rzeszowskim ośrodkiem akademickim od początku jego istnienia. Jubilatka pełniła liczne funkcje, m.in. Prorektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, Prodziekana Wydziału Prawa i Administracji rzeszowskiej filii UMCS, a także Kierownika Zakładu Prawa Konstytucyjnego, najpierw w Filii UMCS w Rzeszowie, a następnie w Uniwersytecie Rzeszowskim. Wypromowała licznych doktorów oraz trudną do zliczenia rzeszę magistrów prawa.

Z tej okazji przygotowana została Księga jubileuszowa dedykowana Pani Profesor, pt. XXV lat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Księga jubileuszowa dedykowana profesor Halinie Ziębie-Załuckiej z okazji 70. rocznicy urodzin, pod redakcją naukową dr hab. Radosława Grabowskiego, prof. UR (ss. 676). Na księgę składają się teksty dedykowane Jubilatce przez Koleżanki i Kolegów – konstytucjonalistów oraz współpracowników z Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Myśl przewodnią tomu, stanowi zarazem jego tytuł „XXV lat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”, gdyż w 2022 roku obchodzono 25 rocznicę uchwalenia oraz wejścia w życie Konstytucji RP. Opracowanie nie stanowi wprawdzie kompleksowego ujęcia problemu adekwatności polskich przepisów konstytucyjnych po upływie 25 lat od czasu ich uchwalenia. Jest raczej okazją do przedstawienia przez każdego z Autorów swoich refleksji na ten temat.

Wręczenie księgi dedykowanej Jubilatce odbyło się na uroczystym posiedzeniu Rady Instytutu Nauk Prawnych, Kolegium Nauk Społecznych UR w dniu 12 stycznia 2023 roku w Sali Senatu UR, w którym wziął udział Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek, Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR, Dziekan Kolegium Nauk Społecznych dr hab. Sabina Grabowska, prof. UR, władze Instytutu oraz członkowie Rady Instytutu Nauk Prawnych, a także Pracownicy Zakładu Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka, Rodzina i zaproszeni Goście.

Życzymy Pani Profesor zdrowia i sił, by było możliwe utrzymanie przez kolejne lata równie wielkiej aktywności naukowej oraz wielu radości i poczucia satysfakcji z każdej chwili życia w zdrowiu, dobrym humorze i optymizmie.