Aktualności
Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. “Innovative Solutions in modern science, education and practise”
W dniach 17 i 18 listopada 2020 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. “Innovative Solutions in modern science, education and practise.” W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników konferencja realizowana była w formule zdalnej.
Głównym organizatorem konferencji był Narodowy Uniwersytet Transportu w Kijowie, natomiast współorganizatorami były następujące instytucje: Ministry of Education and Science of Ukraine, Norwegian University of Science and Technology (Norwegia), University of Žilina (Słowacja), Umeå University (Szwecja), Varna University of Management (Bułgaria) oraz Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Ekonomii i Finansów,. Uniwersytet Rzeszowski został zaproszony do współorganizacji konferencji przez panią prof. dr. hab. Natalię Bondar Dziekan Wydziału Ekonomii i Prawa Narodowego Uniwersytetu Transportu w Kijowie, za pośrednictwem Koła Naukowego „Interkreator”. Obrady konferencyjne odbywały się w formule on-line, przy wykorzystaniu platformy Google Meet oraz Zoom.
W pierwszym dniu konferencji odbyły się obrady plenarne, podczas których Uniwersytet Rzeszowski reprezentowała dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz prof. UR, przedstawiając referat na temat: „Rynek pracy w kontekście rewolucji 4.0”.
W drugim dniu obrady były kontynuowane w ramach poszczególnych sekcji, w tym Sekcji Polskiej. Obrady w ramach Sekcji Polskiej zainaugurowały wystąpienia gości honorowych: pana prof. Aleksandra Griszczuka, Prorektora ds. Nauki Narodowego Uniwersytetu Transportu w Kijowie, pani prof. UR dr. hab. Elżbiety Rokosz-Piejko, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz pani dr Małgorzaty Wosiek, Zastępcy Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów ds. Nauki. Inicjatorką obrad Sekcji Polskiej była dr. hab. Anna Barwińska-Małajowicz prof. UR, Kierownik Katedry Ekonomii i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych oraz Opiekun Koła Naukowego „Interkreator”, działającego w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Obrady Sekcji Polskiej koncentrowały się wokół innowacyjnych rozwiązań w obszarze nauki, edukacji oraz praktyki. Poruszane zagadnienia dotyczyły m.in. metod działań prośrodowiskowych w kontekście ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, problemu finansowania profilaktyki chorób cywilizacyjnych, jak również programu wymiany zagranicznej studentów Erasmus+ oraz innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych w edukacji i nauce języków obcych. Wystąpienia dotyczyły także sektora MŚP w Polsce, w tym wsparcia, jakie otrzymują przedsiębiorcy w celu ochrony przed skutkami kryzysu związanego z pandemią wywołaną przez koronawirus (SARS-CoV-2) oraz problemów, z którymi boryka się branża lotnicza w dobie spowolnienia gospodarki. Temat wsparcia polskich firm w ramach programu tarczy antykryzysowej był wyjątkowo ważny ze względu na obecne wydarzenia związane z pandemią.
Wystąpieniom towarzyszyła dyskusja wokół problematyki podjętej przez poszczególnych prelegentów.
W części podsumowującej konferencję zarówno pani prof. dr. hab. Natalia Bondar Dziekan Wydziału Ekonomii i Prawa Narodowego Uniwersytetu w Kijowie, pan mgr Mateusz Śliwa, prezes Koła Naukowego „Interkreator”, jak również dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz prof. UR, Opiekun Koła wyrazili nadzieję na kontynuację współpracy naukowej, której zalążkiem stała się konferencja.
Pokłosiem konferencji będzie publikacja artykułów opracowanych przez prelegentów na podstawie wystąpień konferencyjnych.
Oprac.: Sylwia Zygmunt, Agnieszka Babula, Weronika Siuda, Izabela Pięciak