Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod hasłem "Wybrane Aspekty Etyki Zawodowej w Zawodach Prawniczych"

W dniu 15 grudnia 2023 r., za pośrednictwem platformy MS Teams, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod hasłem "Wybrane Aspekty Etyki Zawodowej w Zawodach Prawniczych". Spotkanie uroczyście otworzyły Pani dr hab. Beata Stępień-Załucka, prof. UR oraz Pani dr Joanna Uliasz, które w swoich wypowiedziach podkreśliły wagę kontynuacji debat nad etyką w środowisku prawniczym.

Konferencję wzbogaciły prezentacje gości zagranicznych z renomowanych uniwersytetów z Hiszpanii, Portugalii, Czech i Litwy. Każde wystąpienie było niezwykle interesujące i różnorodne, przedstawiało różne perspektywy oraz doświadczenia z zakresu etyki w zawodzie prawniczym. Goście z zagranicy zaprezentowali unikalne spojrzenie na kwestie etyczne, co wzbogaciło dialog i inspirująco wpłynęło na uczestników konferencji.

Wśród uczestników znaleźli się również studenci z polskich uczelni, reprezentujący Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz WSPIA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Obecność młodych adeptów prawa świadczy o rosnącym zainteresowaniu tematyką etyki wśród przyszłych prawników.

W trakcie konferencji wielokrotnie podkreślano znaczenie etyki w praktyce prawniczej oraz konieczność prowadzenia otwartych debat na ten temat. Wspólna refleksja nad wartościami etycznymi w zawodzie prawniczym stała się impulsem do dalszych badań i rozwijania świadomości wśród praktyków oraz studentów prawa. Wydarzenie zakończyło się podsumowaniem głównych tematów i zasługujących na uwagę wniosków, które z pewnością przyczynią się do dalszych działań na rzecz propagowania etyki zawodowej wśród prawników.