Profesor Remigiusz Kijak w serialu dokumentalnym telewizji TVN

Pan Prof. Remigiusz Kijak z Instytut Pedagogiki wziął udział w serialu dokumentalnym telewizji TVN „Sztuce Nie-Kochania” oraz został konsultantem merytorycznym nowego programu telewizji TTV Projekt Cupid.

"Wyobrażenia na temat miłości, bliskich relacji, seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną są nadal krzywdzące. Prowadząc od wielu lat badania w tym zakresie mogę stwierdzić, że proces zmiany postaw na bardziej akceptujące jest niezmiernie powolny. Program „Projekt Cupid” w sposób niezmiernie wyważony, piękny, subtelny i merytoryczny przekazuje widzowi nie tylko wiedzę, ale i kawałek życia osób z niepełnosprawnościami, ich pasji, miłości oraz pragnień." - komentuje pedagog specjalny, dr hab. prof. Remigiusz Kijak z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz z Uniwersytetu Warszawskiego (źródło: tvn.pl)

Istnieją różne modele seksualności człowieka. „Sztuka Nie-Kochania” przygląda się sferze rzadko prezentowanej szerszej publiczności - osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Film dokumentalny i zarazem odcinek specjalny w reżyserii Kobasa Laksy związany jest tematycznie z nową serią na antenie stacji, „Projekt Cupid”. Emisja dokumentu odbyła się 13 lutego o godz. 23:05 w TTV oraz na platformie Player.pl. Film dokumentalny można obejrzeć online na platformie VOD Player.pl (dostęp płatny).

Tytuł filmu nawiązuje do znanej książki polskiej seksuolożki Michaliny Wisłockiej. Jej pionierskie badania i treść książki przyczyniły się do zmian w polskiej mentalności i podejściu do spraw seksu. W przypadku seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, często dąży się do wyhamowywania i ograniczenia ich samodzielności w myśleniu i realizacji seksualnej - tematach, które wydają się kontrowersyjne także w codziennych rozmowach. Dziś osobami, które zajmują się seksualnością osób z niepełnosprawnością intelektualną są: dr Iza Fornalik oraz prof. Remigiusz Kijak - autor pierwszych w Polsce publikacji na temat seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Film powstał jako inicjatywa pokazania tej sfery życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, o której głośno się nie mówi.

Film dostępny jest na platformie VOD Player.pl (dostęp płatny)