Udział Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych w konferencji budżetowej Unii Europejskiej

Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego Pani dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR wzięła udział w dorocznej konferencji budżetowej Unii Europejskiej - Annual EU Budget Conference 2022 - Enhancing EU strategic autonomy: a budget for a geopolitical Europe.

Tegoroczna edycja, która odbyła się 10 października 2022 r. w Brukseli, poświęcona była roli budżetu Unii Europejskiej we wspieraniu geopolitycznej roli Europy i budowaniu jej strategicznej autonomii.

Prelegenci - europejscy i światowi decydenci polityczni, naukowcy, przedstawiciele ośrodków analitycznych, społeczeństwa obywatelskiego i liderzy biznesu - omawiali szeroki zakres aktualnych kwestii związanych z obecną sytuacją polityczno-gospodarczą.

Kluczowe tematy dotyczyły m.in. kwestii:

• roli budżetu UE w kontekście globalnych wyzwań przy jednoczesnym wspieraniu ożywienia gospodarczego,
  • zwiększonych krajowych wydatków na obronę w związku z sytuacją na Ukrainie,
  • finansowania potrzeb w zakresie energii i zielonej transformacji,
  • postrzegania przez młodych ludzi przyszłości budżetu UE w nowym kontekście geopolitycznym.

Warto dodać, że w kolejnej edycji ww. konferencji planowany jest udział zarówno studentów, jak i doktorantów Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.