Analiza skali przestępczości z uwzględnieniem przestępczości cudzoziemców w województwie podkarpackim w kontekście wojny w Ukrainie

Logotypy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Regionalnej Inicjatywy Doskonałości

Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2024 – 2027, nr RID/SP/0011/2024/1,
kwota finansowania 17 172 501,00 zł.

Badania dotyczyć będą głównie prawno-kryminalistycznych i kryminologicznych aspektów występowania i zapobiegania przestępczości i/lub innych zjawisk ujemnych społecznie występujących na terenie województwa podkarpackiego.  Zakresem badań objęta będzie analiza zjawiska  przestępczości i modus operandi sprawców przestępstw w województwie podkarpackim w kontekście konfliktu w Ukrainie, z uwzględnieniem zjawiska migracji, nielegalnej migracji i przestępczości cudzoziemców.

W założeniu, analizie poddany zostanie fenomen przestępczości charakterystycznej dla konfliktów zbrojnych takich jak: nielegalne przekraczania granicy, handel ludźmi, przemyt ludzi, dzieł sztuki, kradzież samochodów, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przemyt narkotyków, ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości przeciwko wiarygodności dokumentów publicznych. W kontekście analizowanej problematyki należy także zwrócić uwagę na etiologię i fenomenologię innych zjawisk wykazujących dużą nośność kryminogenną takich jak prostytucja, narkomania, alkoholizm, bezdomność. Badaniom poddać należy również zachowania autodestrukcyjne, takie jak zachowania suicydalne. Tym samym analizie poddana zostanie zmiana charakteru i skali różnych rodzajów przestępstw występujących w województwie podkarpackim. W procesie badawczym należy ponadto uwzględnić, że posługiwanie się fałszywymi dokumentami ułatwia także popełnienie przestępstw takich m.in. wyłudzenia towarów i kredytów, oszustwa ubezpieczeniowe, umożliwia nielegalny obrót wartościami materialnymi pozyskanymi w wyniku przestępstwa, zakładanie fikcyjnych firm w celu  wyłudzenia dostaw na kredyt, samochodów w leasing kredytów, służy również legalizacji posiadanego mienia pochodzącego z przestępstwa  przez ukrycie źródła jego pochodzenia. Fałszowanie dokumentów stanowi ponadto niezbędny element różnego rodzaju malwersacji i defraudacji, przestępczej upadłości, ukrywaniu mienia oraz wielu innym zachowaniem przestępczym, w tym ukrywaniu się krajowych lub obcych przestępców, tworzeniu pozorów legalności przy zatrudnianiu cudzoziemców, legalizowaniu pobytu nielegalnych imigrantów. W perspektywie analizowanej problematyki szczególną uwagę należy także zwrócić na narastający na przestrzeni ostatnich lat problem, jaki stanowią przestępstwa związane z kradzieżą tożsamości.

Diagnoza wyżej wymienionego zjawisk będzie przeprowadzona z uwzględnieniem etiologii, fenomenologii/symptomatologii oraz profilaktyki i prewencji kryminalnej zjawisk o charakterze przestępczym i/lub innych zjawisk ujemnych społecznie oraz opracowanie implikacji w zakresie zapobiegania wybranym grupom przestępstw, w tym przestępczości przeciwko wiarygodności dokumentów oraz innym negatywnym zjawisko społecznym.