Migranci z Ukrainy w województwie podkarpackim w obszarze polityka społeczna – włączenie społeczne (rynek pracy)

Logotypy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Regionalnej Inicjatywy DoskonałościDofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2024 – 2027, nr RID/SP/0011/2024/1,
kwota finansowania 17 172 501,00 zł.

Celem zadania będzie analiza procesu włączenia społecznego migrantów z Ukrainy w województwie podkarpackim, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy pod kątem liczby pracujących, przeciętnego zatrudnienia, przeciętnego wynagrodzenia brutto, skali bezrobocia. Badania mają za zadanie wykazać, jak na tym tle wygląda zatrudnienie migrantów z Ukrainy.

Analizie będzie podany profil demograficzny migrantów, miejsca pracy w których pracują migranci. Deficyt pracowników w branżach takich jak: IT, edukacja, handel, obsługa klienta, budownictwo, transport i wielu innych może doprowadzić spowolnienia wzrostu gospodarczego. Dlatego rynek potrzebuje napływu pracowników również z zagranicy.

Wskazać należy, że wojna trwająca w Ukrainie i migracja uchodźców jest wyzwaniem, ale i szansą dla rynku pracy. Napływ tak znacznej liczby osób w krótkim czasie, głównie kobiet i dzieci, w początkowym okresie może rodzić problemy z aktywizacją zawodową, głównie z uwagi na barierę językową. Ponadto wielu mężczyzn, pracujących głównie w branżach takich jak transport i budownictwo, wyjechało z Polski biorąc udział w wojnie, co powoduje pogłębienie problemów ze znalezieniem pracowników w tych obszarach. W dłuższej perspektywie migranci z Ukrainy mogą się jednak przyczynić do umocnienia gospodarki województwa podkarpackiego i są szansą na rozwój wielu branż borykających się obecnie z deficytem pracowników. Celem badania będzie również przygotowanie rekomendacji w tym zakresie.