Polityka integracyjna wobec migrantów z Ukrainy w skali lokalnej, regionalnej i krajowej

Logotypy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Regionalnej Inicjatywy Doskonałości

Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2024 – 2027, nr RID/SP/0011/2024/1,
kwota finansowania 17 172 501,00 zł.

W chwili wybuchu wojny o Ukrainę w związku z napływem uchodźców pojawiły się masowe działania społeczności lokalnych, samorządów i państwa zmierzające do ich wsparcia w nowej rzeczywistości. Zadaniem badawczym będzie określenie czy w czasie, który minął od wybuchu wojny doszło do ukształtowania systemowych rozwiązań zmierzających do integracji migrantów. Zagadnienie jest tym ciekawsze, że jeszcze przed wybuchem wojny województwo gościło znaczną liczbę pracowników z Ukrainy, a więc potencjalnie samorządy miały już uprzednio czas by wypracować własne polityki skierowane do imigrantów z Ukrainy.

Zadaniem zespołu badawczego będzie sprawdzenie czy doszło do opracowania odpowiednich polityk integracji migrantów z Ukrainy na różnych poziomach, czy też prowadzone działania mają w dalszym ciągu charakter wyłącznie reaktywny. Jako, że ogólne ramy polityki migracyjnej projektuje państwo, ale imigranci zamieszkują konkretne regiony, powiaty i gminy, w których podejmowane są faktyczne działania to konieczna jest analiza wielopłaszczyznowa.

Działania w ramach zadania:

[1] Analiza polityki migracyjnej i integracyjnej państwa i zmian, które w niej zaszły w związku z masowym napływem migrantów z Ukrainy.

[2] Wstępna analiza polityki migracyjnej i integracyjnej samorządów i zmian, które w niej zaszły w związku z masowym napływem imigrantów z Ukrainy. Wstępne wyniki tych działań zostaną przedstawione i poddane dyskusji podczas V Międzynarodowego Kongresu Praw Człowieka, który odbędzie się w grudniu 2024 roku oraz kolejnych odsłon tego wydarzenia w trakcie panelu „Polityka integracyjna wobec migrantów w skali lokalnej, regionalnej i krajowej”. Upowszechniane zostaną również w formie artykułów naukowych przygotowanych przez członków zespołu badawczego i opublikowanych w języku angielskich w międzynarodowych czasopismach naukowych w otwartym dostępie.

[3] Analiza działań samorządów województwa podkarpackiego w zakresie integracji imigrantów z Ukrainy.

[4] Analiza działań organizacji pomocowych działających na terenie województwa podkarpackiego w zakresie wsparcia integracji imigrantów z Ukrainy.

[5] Analiza polityki integracyjnej i działań wybranych samorządów w państwach Europy Środkowej graniczących z Ukrainą, do których również trafili uchodźcy z Ukrainy (Słowacja, Węgry, Rumunia i Mołdawia).

[6] Analiza porównawcza polityki integracyjnej wobec uchodźców z Ukrainy Polski i innych państw graniczących z Ukrainą.

[7] Analiza przekształceń polityki integracji migrantów oraz działań samorządów w tym zakresie w wybranych państwach, w których doszło do zmian polityki migracyjnej w wyniku „kryzysu uchodźczego” z 2015 roku (Belgia, Holandia, Dania, Szwecja).

[8] Analiza porównawcza polityki migracyjnej Polski i wybranych państw dotkniętych „Kryzysem migracyjnym”.

[9] Analiza potrzeb w zakresie kształtowania polityki integracyjnej na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym przy wykorzystaniu danych uzyskanych dzięki realizacji innych zadań niniejszego projektu.

Wyniki działań obejmą:

[1] artykuły naukowe opublikowane w otwartym dostępie w międzynarodowych czasopismach naukowych;

[2] publikację monografii pt. Integration policy towards migrants from Ukraine on the example of the Podkarpackie Voivodship;

[3] przygotowanie i upowszechnienie raportu dotyczącego potrzeb w zakresie polityki integracyjnej w związku z masowym napływem imigrantów z Ukrainy;

[4] organizację konferencji skierowanej do samorządowców, przedstawicieli organizacji pomocowych i naukowców prezentującej wyniki badań oraz przygotowany przez zespół raport;

[5] znaczne podniesienie kompetencji członków zespołu badawczego w zakresie polityki migracyjnej i integracyjnej.