Terenowe laboratorium umożliwiające prowadzenia badańzadań praktycznych nisko symulowanych

Logotypy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Regionalnej Inicjatywy Doskonałości

Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2024 – 2027, nr RID/SP/0011/2024/1,
kwota finansowania 17 172 501,00 zł.

Badania dotyczyć będą głównie społecznych i prawnych aspektów problematyki wykorzystania broni palnej w społeczeństwie.

W celu realizacji zadania utworzone zostanie Terenowego laboratorium umożliwiającego prowadzenia badań/zadań praktycznych nisko symulowanych (maksymalnie zbliżonych do realnych warunków). Laboratorium stanowić będzie zaplecze badawcze do przeprowadzania badań balistycznych, badań pod kątem wykrywania przestępstw, badanie skutków, analiza sytuacyjna i analiza ryzyka. Zapewni także możliwość badań, obserwacji i analizy różnorodnych zachowań ludzi w obliczu dowolnie zasymulowanej sytuacji – w kontekście potencjalnego zagrożenia i reakcje ludzi na nie.

Zakresem badań objęta zostanie także problematyka dostępu do broni palnej i amunicji, przestępstw z wykorzystaniem broni palnej, handlu bronią. Analizowane zjawiska zostaną uwzględnione m.in. w kontekście konfliktu z Ukrainą.