Podwyżki dla pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego - Porozumienie z dnia 20.03.2024 roku

Dnia 23.02.2024 r. został ogłoszony Komunikat Ministerstwa Nauki o zwiększeniu wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego przyznanych na rok 2024. Uniwersytet Rzeszowski otrzymał kwotę 58 681 200,00 zł.

Przyznane środki finansowe przeznaczone są na regulacje płac wszystkich pracowników Uczelni od 1 stycznia 2024 r., tzn. na podwyższenie wynagrodzeń brutto pracowników Uczelni średnio o 30% w grupie nauczycieli akademickich i 20% w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

W dniu 11.03.2024 r. oraz ponownie w dniu 20.03.2024 r. odbyło się spotkanie z JM Rektorem prof. S. Czopkiem oraz przedstawicielami związków zawodowych działającymi na UR (w tym z OZ NSZZ S UR, ZNP UR, OZZZ Inicjatywa Pracownicza UR) w celu ustalenia zasad regulacji w/w podwyżek na naszej Uczelni (treść porozumienia w załączniku).

W wyniku rozmów ustalono najważniejszą kwestię, że kwota 58 681 200,00 zł będzie rozdysponowana na:

• podwyżkę dla nauczycieli akademickich (grupa nauczyciele), która wynosi 30% od podstawy wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
  • podwyżkę dla pracowników niebędących nauczycieli akademickimi (grupa administracja i obsługa), która wynosi 20% od podstawy wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
  • Wyjaśnienie dotyczące podwyżek:
  • ponadto w kwocie podwyżek dla grupy pracowników nauczyciele i dla grupy pracowników administracja i obsługa uwzględnione są kwoty, które pracownicy uzyskali od 01.01.2024r., wskutek wyrównania do płacy minimalnej, czyli do kwoty 4242,00 zł,
  • wypłata podwyżek dla wszystkich pracowników UR z wyrównaniem nastąpi niezwłocznie od 01.04.2024 r.
  • powstała po dokonaniu wyliczeń wynagrodzeń nadwyżka subwencji (punkt 13 porozumienia) tzw. „rezerwa" zostanie rozdysponowana między pracowników w sposób ustalony razem ze związkami zawodowymi przy uwzględnieniu również prac nad nowym regulaminem wynagradzania pracowników UR