Koncert Resovia Saltans „Zagrajże muzyko!”

„Zagrajże muzyko!”

W ubiegłą niedzielę w Dużej Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się spektakl wokalno-taneczny ZPiT „Resovia Saltans” zatytułowany „Zagrajże muzyko!”. Ponad 50 artystów – studentów różnych lat i kierunków studiów – zaprezentowało tańce i pieśni ludowe wybranych regionów Polski przy akompaniamencie orkiestry kameralnej ZPiT „Resovia Saltans”. Grupa baletowa „B” zatańczyła suitę tańców Śląska Cieszyńskiego i tańce podlaskie, natomiast grupa baletowa „A” fantazję karpacką (wiązankę tańców z pogranicza kulturowego południowo-wschodniej Polski) oraz kujawiaka z oberkiem. Grupa wokalna zaśpiewała pieśni ludowe w opracowaniu artystycznym. Zespoł został bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Zaproszeni goście i sympatycy Resovii nagradzali wykonawców licznymi brawami, nawet w czasie prezentacji tanecznych.

Koncert „Zagrajże muzyko!” rozpoczął tegoroczny letni sezon artystyczny Resovii Saltans. Zespół został bowiem zakwalifikowany przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowe (CIOFF) do reprezentowania Polski (jako jedyny zespoł z naszego kraju) w dwóch międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. W lipcu nasi artyści wylatują na festiwal odbywający się na Cyprze (9th International Beyarmudu Municipality Folk Dance Festival Cyprus), natomiast w sierpniu biorą udział w festiwalu w Grecji (Intenational Music and Dance Festival Paralia Paradise Greece, WOFA Celebrating Culture and Art Worldwide). Uczesnictwo zespołu w tego typu festiwalach to nie tylko promocja polskiej kultury ludowej, to również doskonała możliwość promowania Uniwersytetu Rzeszowskiego na świecie!

Wszystkim artystom – studentom życzymy udanej sesji, a także niezapomnianych wrażeń w czasie wakacyjnych tournee! Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z niedzielnego koncertu.

Spektakl taneczno-wokalny „Zagrajże muzyko!” przygotowali:

Scenariusz i reżyseria: mgr Romuald Kalinowski

Kierownictwo orkiestry kameralnej ZPiT „Reovia Saltans” i opracowanie muzyczne: prof. dr hab. Paweł Paluch

Współpraca choreograficzna i przygotowanie taneczne: dr Jadwiga Bär

Przygotowanie wokalne: mgr Sławomir Gołąb