Chanuka Uniwersytecka zorganizowana w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego

13 grudnia w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się Chanuka Uniwersytecka zorganizowana przez Pracownię Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii UR.

Chanuka to święto żydowskie obchodzone na pamiątkę wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich podczas konfliktów między żydami a armią króla syryjskiego Antiocha IV. Wydarzenie jest upamiętnianiem cudu oliwnego w Świątyni Jerozolimskiej, który miał miejsce ponad 2000 lat temu. Wydarzenia sprzed lat nieprzerwalnie do dziś upamiętniane są w kalendarzu żydowskim 25 dnia miesiąca kislew, a kończące się 2 dnia miesiąca tewet. W tym roku jest to 7-15 grudnia.

Najważniejszym elementem obchodów Chanuki jest codzienne zapalanie świateł na dziewięcioramiennym świeczniku zwanym „Chanukiją” lub „menorą chanukową”. Chanuka jest to ośmiodniowe święto radości, wolności i równości obchodzone w gronie rodziny. Podczas tych dni rodziny obdarowują się prezentami, kuchnia bogata jest w tłuste i słodkie potrawy a wieczory spędza się na graniu w gry i zabawy.

Chanuka Uniwersytecka została zorganizowana przez Pracownię Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego z inicjatywy prof. Wacława Wierzbieńca oraz Studenckiego Koła Naukowego Kulturoznawców AktURa – Aktywni w Kulturze działającego przy Instytucie Historii.

JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Sylwester Czopek przywitał zgromadzonych gości i zaznaczył jak ważna jest obecność przedstawicieli władz uczelni podczas tej uroczystości. Podczas uroczystości obecny był również prof. dr hab. Paweł Grata, Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych i Zastępca Dyrektora Instytutu Historii dr hab. Paweł Korzeniowski, prof. UR.

Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta, Janusz Sepioł Architekt Miasta jak również Urzędu Marszałkowskiego Stanisław Kruczek.

Swoją obecnością zaszczycił nas Pini Pomp Rabin z Dynowa a także s. Katarzyna Kowalska z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przedstawiciele Stowarzyszenia Rajsze oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego.