Oddali swoje ciała dla nauki. Uroczystość pożegnania Donatorów w Uniwersytecie Rzeszowskim

Program Świadomej Donacji realizowany jest w Uniwersytecie Rzeszowskim od 2015 roku - to wtedy otworzony został Zakład Nauk o Człowieku przy Kolegium Nauk Medycznych. Od 2015 roku Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął również kształcenie studentów na kierunku lekarskim.

Podczas uroczystości wspominaliśmy Donatora Konrada Maciejczuka, który za życia był człowiekiem oddanym nauce. Konrad Maciejczuk był lekarzem, przez lata pracował w Szpitalu w Łańcucie. Donatora pożegnała rodzina, przyjaciele, studenci, wykładowcy i władze uczelni.

Oto miejsce gdzie śmierć się cieszy, że może przyjść z pomocą życiu. - rozpoczął prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, Prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych. Każdy człowiek posiada w sobie piękno i dobroć, którą może obdarzyć innych za życia. Kiedy jednak nasza wędrówka dobiegnie końca, pozostawiamy po sobie świat, który nieustannie się rozwija. [...] W programie donacji zwłok dzięki woli donatora, który decyduje się na poświęcenie swojego ciała do celów dydaktycznych młodzi adepci kierunków medycznych mają niepowtarzalną okazję poznać wnętrze ludzkiego ciała. To największy dar jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi, ponieważ tę wiedzę nasi studenci zabierają w świat by w przyszłości leczyć, badać i pomagać innym - mówił prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, Prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych.

Memoriał to także okazja do wspomnienia wielkiego humanisty, pedagoga, naukowca, dominikanina - Ojca prof. I. M. Bocheńskiego, autora Podręcznika Mądrości tego Świata, który za życia podjął decyzję o oddaniu swojego ciała po śmierci zakładowi anatomicznemu na Uniwersytecie we Fryburgu. To postawa Ojca Profesora stała się opoką organizowania na uczelniach medycznych w Polsce memoriałów ku pamięci Donatorów Zakładów Anatomii.

fot. Michał Święcicki