Polsko-ukraińsko-niemieckie warsztaty przyszłości w Uniwersytecie Rzeszowskim

W dniach 26-28 października 2023 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się międzynarodowa konferencja: Polsko-ukraińsko-niemieckie warsztaty przyszłości – język niemiecki narzędziem budowania perspektyw europejskich, zorganizowana przez Katedrę Germanistyki oraz Katedrę Lingwistyki Stosowanej Instytutu Neofilologii.

W konferencji udział wzięły delegacje z: Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, Donieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stusa, Uniwersytetu w Bayreuth, Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz przedstawiciel Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD z Bonn.

W pierwszym dniu konferencji uczestnicy dyskutowali na temat aktualnej sytuacji studiów germanistycznych i języka niemieckiego w Polsce i w Ukrainie oraz zaprezentowali główne obszary badawcze germanistów polskich i ukraińskich. Ponadto odbyła się dyskusja panelowa pt. Perspektywy zawodowe dla osób ze znajomością języka niemieckiego, w której głos zabrali m.in. absolwenci germanistyki i lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Rzeszowskiego, dzieląc się własnymi doświadczeniami z rynku pracy. Artystycznym dopełnieniem tego dnia był występ Zespołu Pieśni i Tańca Resovia Saltans.

Kolejnego dnia uczestnicy konferencji w ramach całodniowych warsztatów dyskutowali na temat możliwości nawiązania współpracy oraz przyszłych wspólnych projektów dydaktycznych i badawczych. Wieczorem w Instytucie Muzyki odbył się koncert zespołu Berehyni.

W ostatni dzień konferencji uczestnicy wzięli udział w szkoleniach z zakresu wykorzystania programu do nauczania w trybie hybrydowym (blended learning) Dhoch3, opracowanego przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej DAAD. Dwóch zaproszonych prelegentów z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium wygłosiło referat na temat wykorzystania mediów cyfrowych, takich jak rzeczywistość rozszerzona (XR) i sztuczna inteligencja (AI), na lekcjach języka niemieckiego. Następnie uczestnicy warsztatów z Polski i Ukrainy opracowali własne konspekty zajęć z wykorzystaniem omawianych narzędzi.

Patronat nad konferencją objął Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, a finansowego wsparcia udzieliła bawarska organizacja BAYHOST oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD.

Polnisch-ukrainisch-deutscher Zukunftsworkshop an der Universität Rzeszów

Von Donnerstag, den 26.10.2023, bis Samstag, den 28.10.2023, fand an der Universität Rzeszów der polnisch-ukrainisch-deutsche Zukunftsworkshop „Język niemiecki narzędziem budowania perspektyw europejskich” statt, der von der Germanistik und der Angewandten Linguistik des Instituts für Neuphilologien organisiert wurde.

Zu Gast bei dieser Tagung waren Delegationen der Nationalen Iwan-Franko-Universität Lwiw, der Nationalen Wasyl-Stus-Universität Donetsk, der Universität Bayreuth, zwei Dozierende der Ludwig-Maximilians-Universität München sowie ein Vertreter des DAAD aus Bonn.

Am Donnerstag wurde durch die Teilnehmenden die Lage der Germanistik und der deutschen Sprache in den jeweiligen Ländern erörtert und es gab Beiträge zu den Forschungsschwerpunkten der Anwesenden. In diesem Rahmen fand auch eine Podiumsdiskussion zum Thema „Welche Perspektiven bietet Deutsch als Fremd-, Zweit- und Zielsprache?“ statt, bei der auch Absolventinnen und Absolventen der Universität Rzeszów zur Sprache kamen und über ihre Erfahrungen im Beruf und bei der Jobsuche berichteten. Kulturell wurde der Tag mit einer Tanzvorführung des Ensembles „Resovia Saltans“ abgerundet.

Am Freitag tauschten sich die Teilnehmenden intern über Förder- und Kooperationsmöglichkeiten aus und diskutierten zu gemeinsamen zukünftigen Lehr- und Forschungsvorhaben. Am Abend gab es dann ein Konzert der Gruppe „Berehyni“ im Institut für Musik.

Der Samstag stand im Licht der Lehrerfortbildung im Bereich Deutsch als Fremdsprache durch das Blended-Learning-Angebot „Dhoch3“ vom DAAD. Die beiden eingeladenen Dozierenden der Ludwig-Maximilians-Universität München referierten über den Einsatz digitaler Medien, wie Extended Reality (XR) und Künstliche Intelligenz (KI) im Deutschunterricht. Danach entwickelten die Teilnehmenden aus Polen und der Ukraine Unterrichtskonzepte mit dem Einsatz der besprochenen Tools.

Der Zukunftsworkshop stand unter der Schirmherrschaft des Generalkonsulats der Bundesrepublik Deutschlands Krakau und wurde vom BAYHOST und dem DAAD finanziell unterstützt.

fot. Michał Święcicki